09 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Arbejdsløshed som underholdning

Arbejdsløshed som underholdning

Den statsmonopolistiske danske tv-kanal DR1 planlægger i øjeblikket en programserie, hvor man vil lade en antal arbejdsløse (60 personer forlyder det) deltage i en konkurrence om et mindre antal arbejdspladser, som DR på forhånd har truffet aftale med. For øjeblikket er der vist nok tale om tre arbejdsgivere, der synes, at det kunne være sjovt og har meldt sig som deltagere.

Det er planen, at udsendelsen skal foregå ved at de arbejdsløse skal gennemføre hele udvælgelsen for åben skærm og derved blotlægge hele deres liv i deres forsøg på at "vinde" et af de ledige job. Seerne skal være med, når de pinlige og ubehagelige spørgsmål bliver stillet, når de psykotekniske prøver bliver gennemført, og når det ubehagelige og næsten uundgåelige afslag bliver givet.

Danmarks Radio vedgår åbent, at de betragter den planlagte serie som en underholdningsserie, der vil blive sendt i den bedste sendetid, når "Vild med dans", "X-faktor" og "Danmarks største stemme" er afviklet og skal afløses af en ny seermagnet.

Jeg tænke på, om det næste måske kunne blive at samle tres kræftpatienter, og så lade dem dyste om tre ekstraordinære pladser, hvor de kan komme i behandling med det samme, når udsendelsen er slut? Det er der da også god underholdning i, ikke?

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


06. nov. 2012 - 13:15   06. nov. 2012 - 13:15

Læserbrev

af Freddy Wedel, Tønder