16 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Danske krigssejlere var anerkendt

Danske krigssejlere var anerkendt

Når der gøres forsøg på at fremstille Danmark som medlem af den allierede familie, er der tale om historieforfalskning. Det "kæmpende" Danmark er derimod ved flere lejligheder blevet anerkendt som allierede.

I et læserbrev i Arbejderen den 15. august slår navigationsofficeren Miguel Zambras, Augustenborg, til lyd for indførelsen af en særlig flagdag for danske krigssejlere, det vil sige danske søfolk, som under Anden Verdenskrig sejlede for De Allierede (Storbritannien, USA og Sovjetunionen).

Sejrs-og befrielsesdagen den fjerde maj er også krigssejlernes flag- og mindedag.

Der synes at være nok flag- og mindedage at højtideligholde. Først 25 år efter den store sejrrige krig mod nazismen lykkedes det Aktive Modstandsfolk at få gennemført en ændring i den eksisterende erstatningslov fra 1945, hvorefter krigssejlerne efter behørig dokumentation blev anerkendt som modstandsfolk med disses rettigheder. Sejrs-og befrielsesdagen den fjerde maj er således også krigssejlernes flag- og mindedag.

Ved tyskernes udløsning af Anden Verdenskrig den første september 1939 var der i Danmark hen imod 13.000 søfolk.

De cirka 6000 gjorde tjeneste i udeflåden, der befandt sig uden for tyskernes spærrezone, gik så godt som alle i allieret tjeneste med hovedbase i Newcastle. De cirka 7000 i hjemmeflåden måtte udføre en del sejlads i tysk interesse, men aldrig under direkte tysk kommando.

Deres opgave blev at forsyne Danmark med nødvendigheder som blandt andet kul og koks til industrien og opvarmning, mens de modsat i samarbejdsregeringens interesse fragtede store mængder industrivarer, svin, køer, heste, smør, æg og fisk til Tyskland.

De allierede har aldrig anerkendt krigssejlernes indsats som den danske nations fortjeneste, heller ikke ved ceremonierne i Normandiet i anledning af 70-åretfor D-dag, de allieredes vældige invasion i Nordfrankrig den sjette juni 1944.

Nu blev de danske krigssejlernes indsats berømmet, men som en nation, der ikke havde medvirket til den væbnede nedkæmpelse af det nazistiske diktatur, var staten Danmark stadig holdt uden for.

En tale, som dronning Margrethe holdt ved ceremonien, kunne ikke ændre på dette forhold. Når der gøres forsøg på at fremstille Danmark som medlem af den allierede familie, er der tale om historieforfalskning.

De allierede har på forskellig måde, blandt andet ved stiftelsen af FN, anerkendt "det kæmpende Danmark" som allieret.

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. sep. 2014 - 09:03   03. sep. 2014 - 09:10

Læserbrev

af Frede Klitgård, formand for Aktive Modstandsfolk