Den konservative kandidat Mette Thiesen har fået sin partiformand Søren Pape til Nødebo for at se på indbrud. Det viste sig senere, at det slet ikke er indbrudstyve, men selvstændige, engelske erhvervsdrivende – meget selvstændige – som faldbyder deres arbejde i villakvartererne.
Når kunden så før eller siden opdager, at arbejdet er noget klamphuggeri, så er "fagfolkene" over alle bjerge.
De er meget pågående – tilbyder folk at lave ny indkørsel samme dag til en fast pris, for eksempel 25.000 uden moms og andre fordyrende afgifter. De deler sedler ud, hvor de præsenterer sig som et pænt firma med alt i orden, for eksempel et CVR-nummer.
Sidst, vi kontrollerede det, viste det sig at tilhøre en blomsterhandler i Brønshøj, som intet kendte til hverken englændere eller asfalt.
Hvis grundejeren siger ja, går de straks i gang med at brække den gamle belægning op. Asfalt, fliser, eller hvad det nu er, bliver kørt ud i skoven og læsset af, og så kører de på asfaltværket eller tømmerhandlen og henter varer.
Det bliver lagt ud uden vibrering og andet pjat, og ser mægtig fint ud – i altfald indtil der bliver kørt på det første gang.
Når kunden så før eller siden opdager, at arbejdet er noget klamphuggeri, og det hele buler – ja så er "fagfolkene" over alle bjerge.
30 konkursramte firmaer
De har 30 lukkede, konkursramte eller aktive firmaer registreret i Esbjerg. Bagmændene - eller to af dem - hedder James Taylor og Roy Bowers. Deres firmaer er blokeret af 3F, fordi de ikke vil tegne overenskomst med 3F.
Det betyder, at vi straks kontakter vores tillidsmænd på asfaltfabrikker og tømmerhandler, når englænderne (nogen af dem er polakker) dukker op, så de ikke kan få materialer.
Vi kan bedst bekæmpe dette uvæsen, ved at folk ringer til 3F, når de ser fup-firmaerne rundt omkring. Så rykker vi ud.
Nu er vi spændte på om Mette Thiesen og Søren Pape vil slå et slag for "Den danske model" – og for at fagforeningerne skal være stærke og have mulighed for at lukke af for firmaer, som misbruger arbejdskraften og snyder samfundet.
Indtil videre har de borgerlige jo gjort hvad de kan for at bekæmpe fagforeningerne og forsvare "det frie initiativ" uden overenskomster og kontrol af forholdene.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278