Flere og flere unge lever på kanten og kommer simpelthen ikke ordentlig fra land i deres voksne liv. Det er skræmmende, og hvis vi ikke tager alvorligt fat om nældens rod, står vi over for nogle meget store problemer de kommende år. Derfor må det være et krav til en ny regering, at den løfter denne opgave.
De, der i ungdomsårene ikke kommer ud i et ordinært job, får svært ved at komme i gang.
Derfor må de unge på kanten ind som en del af valgkampen. Vi i den lokale fagbevægelse vil påvirke debatten inden for områderne lighed, velfærd og tryghed, og her kan man ikke komme uden om de unge:
De, der i ungdomsårene ikke kommer ud i et ordinært job, får svært ved at komme i gang. Og får de ikke en uddannelse, vil de under alle omstændigheder få det svært på arbejdsmarkedet i hele deres voksenliv.
Alarmerende tendens
For mange bliver det desværre et liv med lav indkomst, og det bidrager til øget ulighed. Dertil kommer de sociale problemer med kriminalitet og stofmisbrug, der desværre følger med for nogles vedkommende.
I en ny undersøgelse fra Aalborg Universitet hedder det blandt andet, at gruppen af unge på kontanthjælp er fordoblet, siden finanskrisen ramte Danmark og frem til midten af 2012, og når det gælder de mest udsatte unge på kontanthjælp, er tallet tredoblet.
Vi taber for mange unge, hvis vi ikke gør noget. Det er i sig selv godt, at vi moderniserer erhvervsuddannelserne, så de gennem øgede krav får højere niveau og større prestige. Men hvad med dem, der ikke her og nu kan klare kravene?
Vi skal huske særlige forløb til disse grupper, så de kan ruste sig til ordinær uddannelse, og vi skal være bedre finde særlige jobs, der vel at mærke er meningsfulde og kan føre videre. Også mentorordninger kan være en vej frem, og vi skal i det hele taget turde tænke utraditionelt. Ellers går det galt, og det er noget, der skal snakkes meget mere om, også i valgkampen.
Efter valget
LO Silkeborg-Favrskov vil gerne sammen med kommunerne og andre relevante parter stå som medindbyder til møder og eventuelt en konference om de unge på kanten, så der efter valget kan tages lokale initiativer.
Det kunne jo være fint, hvis vi her i området viste vejen, og hvis alle virkelig mener noget alvorligt med de pæne ord om lighed, velfærd og tryghed, er vi nødt til at gøre noget.
Vi har tidligere i år fra fagbevægelsens side gjort opmærksom på, at også de lokale tal bør få alarmklokkerne til at ringe. Omkring 800 unge er på forsørgelse/ydelse i Silkeborg Kommune, og cirka halvdelen kan karakteriseres som umiddelbart uddannelsesparate, men er hverken i gang med en uddannelse eller i job.
Der er således god grund til at lade alle gode kræfter mødes for at få dette vigtige emne helt frem på vores lokale dagsorden.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278