17 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Enken, den faderløse og den fremmede

Enken, den faderløse og den fremmede

Det er godt at opleve, at danske biskopper tager parti for de flygtninge, som i disse dage kæmper for at slippe væk fra krigsramte lande.

Flere af landets biskopper retter en hård kritik mod de blå partiers plan om at skære i dansk udviklingsbistand. Det er både dumt, fejt og udansk, mener de. En af biskopperne henviser til bibelen, der fordrer ansvar for enken, den faderløse og den fremmede.

Det er befriende at biskopperne blander sig i udviklingsdebatten. Nogle af dem har stor indsigt og erfaring fra arbejdet blandt verdens fattigste.

Det er befriende at biskopperne blander sig i udviklingsdebatten. Nogle af dem har stor erfaring fra arbejdet blandt verdens fattigste.

Som et af verdens rigeste samfund har vi råd til at fortsætte en høj og professionel udviklingsbistand, og danskerne vil gerne være med til at støtte verdens fattigste og de, der er på flugt. Det ved alle, der har deltaget i nogle af landsindsamlingerne.

De borgerlige partiers udviklingsholdninger er kortsigtede.

Hvis ikke vi støtter med den langsigtede udviklingsbistand, der bekæmper fattigdom, sygdom og kriser, risikerer vi at flygtningestrømmene vil øges.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


23. jun. 2015 - 09:07   23. jun. 2015 - 09:10

Læserbrev

af Christian Juhl MF, Enhedslisten