Folkemødet på Bornholm forbinder i et par dage helt fysisk hundredvis af fagforeninger, græsrodsorganisationer og NGOer. Måske har de ikke alle gjort sig det helt klart. Men det er en kendsgerning, at de er dybt og permanent forbundet af i hvert fald én anden ting. De har en fælles interesse.
Det er oplagt at sætte et lokomotiv i gang for at forene de mange deltagende organisationer imod deres fælles fjende - fascisterne og deres racister.
På Folkemødet deltager også deres fælles, uomtvistelige fjende. Det er en fjende som historisk har kostet lignende organisationer - fagforeninger og græsrodsorganisationer og andre arbejderorganisationer - livet, og som har ført til deres fuldstændige blodige knusning.
Denne fjende er de fascistiske og fascistoide kræfter, der bygger på racisme mod en del af vores klasse - det etniske mindretals del af arbejderklassen. De dybt reaktionære kræfter er endnu små, men de har en meget betydelig politisk indflydelse.
Kapitalismens krise
Denne periode er meget afgørende for den retning udviklingen tager. Kapitalismen er i en dyb systemisk krise, der ikke findes nogen progressiv vej ud af indenfor fortsatte kapitalistiske rammer.
Fascismen har tidligere været den udvej, kapitalen har valgt ud af en tidligere lignende krise. Racismen mod et mindretal i arbejderklassen er det aktuelle forgiftnings - og bedøvelsesmiddel.
Den fælles, samtidige tilstedeværelse af de mange fagforeninger, græsrodsorganisationer og NGO'er rejser en fuldstændig enestående mulighed.
Det er oplagt at sætte et lokomotiv i gang for at forene de mange deltagende organisationer imod deres fælles fjende - fascisterne og deres racister. Det er oplagt, at der skal gøres et organiseret forsøg på at forene dem - ikke bare aktuelt i afvisning af de groteske, reaktionære provokatører, men desuden at organisere dem i et mere permanent anti-racistisk, anti-fascistisk fællesskab.
Sådan en organisering af et maksimalt antal fagforeninger, græsrodsorganisationer og NGO'er bør forsøges på et helt enkelt grundlag så som: Mod racisme og fascisme. For fælles handling - med mobilisering til demonstrationer, walk outs, blokader med mere mod racisternes og fascisternes offentlige optræden overalt i landet.
Hvem vil og kan taget initiativet?
Vi kan på ingen måde forvente nogen reaktion fra Socialdemokraterne. Det er rent faktisk kun takket være en socialdemokratisk borgmester, at fascisternes optræden på Folkemødet i det hele taget er muliggjort.
Hvem vil - og måske især hvem kan - tage initiativ til straks at nedsætte en hårdt arbejdende aktivistgruppe, som fra nu af og indtil Folkemødet midt i juni henvender sig direkte til de relevante deltagende Folkemøde-organisationer med appel om fælles optræden mod provokatørerne - og ikke mindst for dannelsen af en mere permanent enhedsfront mod racisters og fascisters offentlige optræden også i fremtiden?
De fleste af de små socialistiske og kommunistiske politiske organisationer ville sikkert ønske at de fysisk havde de organisatoriske muskler og den nødvendige politiske autoritet til at påtage sig sådan en rolle. Det er uden videre indlysende, at det kun er Enhedslisten, der kan og derfor bør påtage sig opgaven.
Uanset hvor stor eller lille tilslutningen til sådan et initiativ ville vise sig at blive, så ville det her op til folketingsvalget aftegne en ny aktivistisk profil for partiet, som ikke kun et folketingsparti, men desuden som et parti, der aktivt arbejder for at bidrage til udviklingen af klassekampen.
Jette Kromann er medlem af Enhedslisten, men repræsenterer udelukkende sig selv i dette indlæg.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278







