På det sidste har både den amerikanske forsvarsminister og den britiske forsvarsminister beskyldt Syrien for at anvende kemiske våben. USA har (eller har haft?) - så vidt jeg husker - verdens største lagre af kemiske våben, så det er ikke, fordi USA selv har noget imod kemiske våben.
Det er rent hykleri og teater og løgn. Det er meget usandsynligt, at Syrien ville anvende giftgas mod vestmagternes lejesoldater. Historien om giftgassen er en del af den daglige hjernevask som skal få vestens krigsforbrydelser til at glide ned, når befolkningen sidder foran TV-skærmen for at få den daglige fordummelse.
Det svarer ganske til historien om, at Libyen brugte klyngebomber mod sine egne borgere. Det viste sig senere, at det var NATO-fly, der havde kastet klyngebomberne i Libyen. Måske de danske F-16 fly?
Uetisk men godt betalt
Så det er mere sandsynligt, at vestmagterne vil anvende giftgas i Syrien for at få noget stof til den daglige hjernevask i TV. Det er netop, hvad der fremgår af sidste nummer af Nexus, april-maj 2013:
Et britisk firma i våbenindustrien, Britam Defense Ltd, fik sin mailserver hacket i januar, og tusindvis af fortrolige mails er blevet lækket til internettet. En af emailene - fra en salgsdirektør til en en anden direktør i firmaet - fortæller, at man har modtaget endnu en Syrien-relateret opgave fra Qatar, som folkene i Qatar siger er aftalt med Washington.
Firmaet skal bygge et antal nervegasvåben ved at installere nervegas i bomber, som man har erobret i Libyen, og som man tror er af samme russiske fabrikat som dem, Assads styrker råder over.
Disse våben skal det engelske firma levere i Homs i Syrien. Firmaet skal også levere nogle russisk talende skuespillere og stå for optagelsen af en passende propaganda-video om anvendelsen af nervegassen i Homs.
Salgsdirektøren siger, at opgaven jo klart nok er uetisk, men at det tilbudte beløb for opgaven er så stort, at man bør tage opgaven, hvis de andre direktører vil godkende opgaven.
Optagelserne skal ikke ske i Syrien, men i Tyrkiet eller Jordan, hvor man allerede har bygget Hollywood-kulisser, der forestiller syriske byer.
Nexus-artiklen minder om, at de vestligt støttede lejesoldater i Syrien er blevet udrustet med gasmasker, og har udtrykt deres villighed til at anvende nervegas og skyde skylden på Assad-regeringen, så lejesoldaterne måske kan få NATO fly-støtte.
Nexus artiklen minder også om, at Rusland i januar har advaret om, at vestlige, militære kræfter hverver militante personer med slaviske ansigtstræk til propaganda-videoer. Man søger dem i Rusland, Hviderusland og Ukraine og måske andre steder.
Personerne skal kunne håndtere almindelige håndvåben og være villige til at agere russere, som er taget til fange af "oprørerne", og som foran kameraerne fortæller, at de er sat i land fra russiske krigsskibe, at de kæmper mod "oprørerne", begår krigsforbrydelser mod civile og anvender kemiske våben.
Optagelserne skal ikke ske i Syrien, men i Tyrkiet eller Jordan, hvor man allerede har bygget Hollywood-kulisser, der forestiller syriske byer. Det svarer ganske til de propaganda-videoer fra Libyen, som blev brugt i den vestlige hjernevask, da man erobrede Libyen.
Mange af de propaganda-videoer var i virkeligheden optaget i Bagdad og i Qatar. Men Vestens tv-kiggere åd videoerne råt og troede på dem.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278