11 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Hvordan undgås patienter på gangene?

Hvordan undgås patienter på gangene?

Omkring en fjerdedel af alle sengepladser er indenfor de seneste fem år fjernet fra danske sygehuse. Og det er ikke en influenza-epidemi, der er årsag til det.

Det er en stor belastning både for patienten og personaler, hvis der ikke er plads på stuerne, og man må tage gangarealet i brug.
FOTO: Bille
1 af 1

På mange akutte og medicinske hospitalsafdelinger må patienter fortsat ligge på gangene, fordi der ikke er plads på sengestuerne.

Det er ikke så underligt, for regionerne har med afsæt i den økonomiske situation lukket senge langt hurtigere, end eksperter har anbefalet, og uden at der er tilstrækkeligt kvalificerede tilbud hos egen læge og i det kommunale sundhedsvæsen.

Vejen frem er et tættere samarbejde mellem regioner, kommuner og de praktiserende læger.

På landsplan er der i perioden 2007-2012 fjernet knap hver fjerde medicinske sengeplads. Politikere har gentagne gange forklaret, at overbelægningen skyldes influenzaepidemi, men en ny analyse fra Dansk Sygeplejeråd, der bygger på tal fra Statens Serum Institut, viser, at dette ikke er tilfældet.

Situationen er ganske uholdbar for patienter - og ansatte. Derfor har Dansk Sygeplejeråd sammen med Lægeforeningen og Danske Patienter udarbejdet forlag til en 'hjælpepakke' – herunder et midlertidigt stop for nedlæggelse af senge.

Samtidig peger vi på nødvendigheden af et stærkt sundhedsberedskab i kommunerne. Mange steder er det i øjeblikket ikke tilstrækkeligt. Derfor er det nødvendigt, at kommunerne satser på at opruste det nære sundhedsvæsen, herunder ansætte flere sygeplejersker, for ellers kan patient- og borgerforløb ikke hænge sammen.

Vejen frem er et tættere samarbejde mellem regioner, kommuner og de praktiserende læger om at udvikle fremtidens sundhedsvæsen.

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. apr. 2013 - 09:15   20. apr. 2013 - 09:15

Læserbrev

af Else Kayser, Aarhus, Kredsformand Dansk Sygeplejeråd, Kreds Midtjylland