16 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Ih, hvor det varmer

Ih, hvor det varmer

Varmt vand fra undergrunden kan skaffe Hillerøds indbyggere billigere varme.

Varmt vand fra undergrunden - såkaldt geotermisk vand - skal sikre, at Hillerøds indbyggere kan holde varmen om vinteren.
FOTO: Bille
1 af 1

Hillerød Forsyning har fået tilladelse til at undersøge og bore efter varmt vand fra undergrunden, det kaldes geotermisk vand.

I september begynder biler at køre rundt og sende trykbølger ned i jorden for at finde lommer i undergrunden, hvor det varme grundvand løber sammen.

Det er nok det største samlede fremskridt for miljøet siden fjernvarmen blev indført.

Det varme vand kan hentes op uden andet energiforbrug end det, der går til pumperne, og de kan endda drives med gas fra flismotorer, så der slet ikke udledes ny kultveilte (CO2) til atmosfæren.

Besparelse

Der skal – groft anslået – bruges naturgas for otte milliarder til Hillerøds fjernvarmenet de næste 20 år. Hvis vi kan trække miljørigtig varme op af jorden i stedet til bare halv pris, vil der blive store besparelser på fjernvarmeregningerne, og mange flere vil melde sig til.

Samtidig foregår der desværre også undersøgelser af muligheden for at udvinde skifergas i Nordsjællands undergrund.

I modsætning til geotermi er der stor fare for forurening ved udvinding af skifergas.

Afbrænding af gas giver udledning af kultveilte (CO2) til atmosfæren. 

Drop gassen 

Der er allerede fundet så meget kul, gas og olie i verden, at hvis det brændes af alt sammen kan højerestående dyr - heriblandt mennesker - ikke trække vejret. Vores lunger er bygget til den atmosfære, som har været de sidste mange millioner år.

Derfor skal gassen blive hvor den er.

Sidst men ikke mindst : Udvinding af gas udføres af private firmaer, som vil tjene mest muligt på det. Jo højere priser, jo højere profit.

Derimod er udnyttelse af geotermi en almennyttig opgave, og forbrugerne kommer kun til at betale, hvad det koster at få vandet op og drive nettet.

Hillerød går foran ved at udnytte geotermi, det kan vi være stolte af både for miljøet og varmeregningen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. aug. 2013 - 09:29   17. aug. 2013 - 09:30

Læserbrev

af Tue Tortzen, byrådsmedlem, Fælleslisten (T) og bestyrelsesmedlem, Hillerød Forsyning