09 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Reelt demokrati på arbejdspladsen

Reelt demokrati på arbejdspladsen

Det lyder rigtig positivt: Demokrati på arbejdspladsen. Men hvordan kan man egenlig forestille sig det realiseret?

På teamniveau - for eksempel her på Danpo kyllingeslagteriet i Aars - ville lønarbejderne få direkte indflydelse på rammer og løsninger af det daglige arbejde, hvis man indførte demokrati på arbejdspladsen
FOTO: PN
1 af 1

Mange store virksomheder har fundet ud af at medarbejderinddragelse giver større produktivitet og bedre løsninger. Derfor giver firmaerne i dag medarbejderne indflydelse på eget arbejde gennem teams og selvstyrende grupper.

Desværre har de som oftest kun indflydelse på selve udførelsen af arbejdet, hvilke metoder og værktøjer, som kan bruges. Det giver ansvaret for arbejdets udførsel, men ikke indflydelse på de rammer, det skal ske indenfor. Rammerne kræver reel medbestemmelse på de ressourcer, som bliver tilført til løsningen af opgaverne.

Vi skal sikre medbestemmelse på alle niveauer af virksomheden. Det betyder, at der oprettes råd, hvor ledelse og ansatte har lige megen magt.

På det overordnede niveau får vi brug for en stærk fagbevægelse som det led, der forbinder lønarbejderne i en solidarisk enhed.

På teamniveau får lønarbejderne direkte indflydelse på rammer og løsninger af det daglige arbejde, på afdelingsniveau vil medarbejderne gennem et styrket SU få medbestemmelse på eksempelvis fælles velfærdsgoder eller indhyring af vikarer i afdelingerne, og endelig på bestyrelsesniveau vil medarbejderne få medbestemmelse på de overordnede strategier for virksomheden – det kan være eksempelvis investeringer eller udflytninger. 

På det overordnede niveau får vi brug for en stærk fagbevægelse – ikke kun som sparringspartner i de enkelte råd, men også som det led, der forbinder lønarbejderne i en solidarisk enhed.

Arbejdsmiljøet bliver vinderen

En demokratisk arbejdsplads vil sikre et mere meningsfyldt arbejde, men vil også give bedre beslutninger. Der kommer flere informationer på bordet, når beslutningerne træffes, fordi man undgår det "rockwool-lag", som ledelsesgruppen ofte udgør.

Arbejdsmiljøet vil blive den helt store vinder. I dag koster dårligt arbejdsmiljø 64 milliarder kroner og sender mange tusinde lønarbejdere gennem kortere eller længere sygeforløb.

Mange virksomheder arbejder med arbejdsmiljøet, fordi de skal og kun det mest nødvendige. Her vil medarbejdernes åbenlyse interesse i et godt og sikkert arbejdsmiljø forbedre indsatsen – specielt stress vil kunne begrænses betydeligt, hvis man får indflydelse på de ressourcer som afsættes til arbejdets udførelse.

Vi kan søge inspiration til oprettelse af de forskellige virksomhedsråd ved at se på den tyske lov Betriebsverfassung som blev vedtaget helt tilbage i 1952. Tyskland viser med al tydelighed at det at arbejde med arbejderråd ikke hæmmer virksomhedernes vækst – tværtimod. 

Derfor ønsker jeg medarbejderdemokratiet udrullet på alle arbejdspladser i Danmark offentlige såvel som private – organiserede og uorganiserede.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. maj. 2016 - 09:41   04. maj. 2016 - 09:50

Læserbrev

af Michael Graakjær, Køge