Hvor mange job skabes der ved at nedsætte afgiften på øl og sodavand? Hvad med sundhedsudgifterne? Tilskudsordningen til reparation af hus og sommerhuse er en forlængelse af den tidligere regerings politik, den vil holde nogle håndværksmestre kørende og tiltrække nogle underbetalte arbejdere fra Østeuropa.
Milliarderne til disse tiltag, tages fra bistandshjælpsmodtagere og studerende! Husk da selv samme regering gav skattelettelser i 2012, blev der taget tre milliarder fra de arbejdsløses dagpengeregulering, og efterfølgende blev dagpengeperioden halveret, og optjeningstiden til nye dagpenge fordoblet fra et halvt til et helt år.
Der er 54000 lavtlønnede østeuropæiske arbejdere, der har job i Danmark, og tallet er stigende.
Hvad er der kommet ud af dette, er "finanskrisen" lettet? Er der positive meldinger for fremtiden? Der er nu 170.000 bruttoarbejdsløse. 62000 er "skyggearbejdsløse". Ialt 232000 arbejdsløse.
Der er 54000 lavtlønnede østeuropæiske arbejdere (til 60 kroner i timen), der har job i Danmark, og tallet er stigende. Det er en arbejdsgruppe man i Europa kalder "poor workers", underbetalte arbejdere med slavelignende arbejdsforhold. En udvikling, der er har været i gang i Tyskland i de sidste 10 år, og som har skævvredet det tyske arbejdsmarked.
Den politiske kurs, regeringen har lagt, ligner en kopi af det, der skete i England under Margeret Thatcher fra 1979 til 1990, hvor fagbevægelsen blev halveret og sat til vægs i en grad, man aldrig er kommet sig over. Skatten blev sat ned til 30 procent. Det betød en total afvikling af alt, hvad der hed velfærd.
Thatchers allierede var den berygtede c-skuespiller og præsident Ronald Reagan fra USA, som førte den samme neo-liberalistiske politik som Thatcher.
I England 1990 kom Labours (socialdemokraternes) Tony Blair til magten. og de overtog denne reaktionære politik, førte den videre og udvidede den ved at deltage i et par krige sammen med USA og Danmark.
Gentager historien sig i Danmark med Socialdemokraterne og Helle Thorning ved regeringsmagten?
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278