24 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Stop kriminaliseringen af arbejdsløse

Stop kriminaliseringen af arbejdsløse

Hatten af for det arbejde, der gøres for at trække De Radikale i den rigtige retning. Og skam få dem, der i sin tid stemte på den borgerlige regering.

Til alle, der giver S - SF skylden for forringelse af dagpenge og efterløn: Hvis du stemte på V-K-DF eller R ved sidste valg, så skam dig. Om det er uvidenhed eller ligegyldighed er sådan set underordnet, for det var de borgerlige, der forringede ovenstående forhold, og da disse partier tilsammen har mere end 90 mandater kan S-SF-EL råbe og skrige lige så tosset de vil, da flertallet af vælgerne jo har valgt at bevare nedskæringerne.

Til gengæld syntes jeg, at man skal tage hatten af for det arbejde S-SF-EL gør for at trække R i den rigtige retning Det er desværre ikke helt nok til at redde alle, men det er da bedre end V, der mener at man skal lade tingene gå sin gang og løse problemet ved "bare" at skabe arbejdspladser til alle, så folk kan forsørge sig selv.

Ja tak, det siger sig selv, at det ville da være det bedste, men når man har stoppet det private forbrug ved at skabe frygt og usikkerhed i befolkningen, samtidig med at man vil stække den offentlige sektor og gøre endnu flere arbejdsløse, hvor skal væksten så komme fra?

Skattelettelser skaber ikke arbejde

Og skattelettelser er jo ikke svaret på alle samfundets problemer. Undersøgelser foretaget af tænketanken Cevea viser, at sænkelser af erhvervsbeskatningen igennem tiderne ikke har skabt øget investering hos erhvervslivet. Erhvervsbeskatningen er i en årrække faldet med cirka 50 procent, men virksomhedernes investeringsrate har været nogenlunde kontinuerlig i samme periode, og selv om vores mest velhavende mennesker igennem de seneste to år er blevet endnu rigere, har det umiddelbart ikke øget væksten betydeligt.

Så længe borgerne er bange for at blive smidt på porten, så tør de i hvert fald ikke at bruge af deres opsparinger.

Modsat tror jeg heller ikke på, at et øget skattetryk er vejen frem, da dette kan fjerne incitamentet til at yde en ekstra indsats og løbe den risiko, det er at investere i at skabe vækst. Min pointe er, at jeg ikke tror på at verdenen er så sort og hvid, at skattelettelser automatisk er synonymt med øget vækst. Til gengæld fører det til en øget ulighed, og udvanding af velfærdssamfundet, som vi kender det i dag.

Jeg ved ikke hvad den optimale løsning på den finansielle krise er, men det er absolut ikke at nedgøre og kriminalisere de arbejdsløse. Man skulle i stedet bruge sin energi på at jagte finanssektoren, der er blevet forgyldt af den krise, den selv har skabt - og tilmed på skatteydernes regning.

Og så skal vores politikere forsøge igen at skabe tryghed i befolkningen, så vi begynder at bruge penge. Vores samlede private formue vurderes til at ligge på op imod 80 milliarder kroner. Et sådant beløb burde da kunne sætte skub i vækst og jobskabelse. Problemet er bare, at så længe borgerne er bange for at blive smidt på porten, så tør de i hvert fald ikke at bruge af deres opsparinger, og så er vi som samfund lige vidt.

De borgerliges nedskæringer

Så I, der stemmer på V og DF, fordi i tror, de tænker på den almindelige arbejders behov: lad være. V og DF har brugt ti år på at forringe forholdene for almindelige lønmodtagere.

De halverede dagpengeperioden, de fordoblede genoptjeningstiden, de forringede efterlønnen, de skar i ældrebudgettet, de reducerede børnepengene, deres genopretningspakke kostede en almindelig lønmodtagerfamilie mange tusinde kroner om året, og de skar i fradraget på fagforeningskontingent, bare for at nævne nogle af de mest grelle eksempler.

Brug i stedet jeres stemme på ét af de klassiske arbejderpartier, så de kan vriste sig fri af R og komme tilbage på rette spor, i stedet for at blive ved med at gå Venstres ærinder ved at køre liberal politik.

I Arbejdernetværket kæmper vi for, at dansk politik igen skal være præget af folk med reel erhvervserfaring. Så Danmark ikke - som i dag - udelukkende bliver styret af politikere, hvis eneste adgangskort til folkestyret er et guldrandet eksamensbevis.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. feb. 2013 - 10:00   02. feb. 2013 - 10:00

Læserbrev

af Martin Frank Frederichsen, Hvidovre, næstformand i Arbejdernetværket Hvidovre