Samtidig med at NASA bekendtgør, at klodens temperatur i februar slår alle rekorder, har Folketingets flertal udstedt 16 nye tilladelser til at jagte flere nye fossile brændstoffer i Nordsøen.
Folketingsflertallet sætter kortsigtede økonomiske interesser over miljø og klima og vore efterkommeres fremtid.
Mens pilen peger på en hastigt voksende global klimakatastrofe som følge af den massive udledning af drivhusgasser fra fossile brændstoffer, har flertallet nu indledt jagten på flere fossile brændstoffer på et areal dækkende 4265 kvadratkilometer i den danske del af Nordsøen.
Enhedslisten mener, at de hastigt voksende globale klimaproblemer betyder, at indvinding af fossile brændstoffer skal bremses og ikke udvides.
Dette blev understreget ved COP21 i Paris. Det er blevet understreget ved klimapanelets anbefalinger om, at op til 80 procent af allerede kendte fossile reserver skal forblive i jorden, hvis temperaturen skal holdes under to graders stigning. Og det understreges af de helt nye alarmerende meldinger om kraftig vækst i den globale temperaturstigning.
Det er derfor under al kritik, at regeringen og et folketingsflertal støtter yderligere jagt på nye fossile reserver, og det er udtryk for en foragt over for de voldsomme omvæltninger, kloden står overfor, og som allerede er i gang. Folketingsflertallet tager skyklapper på og sætter kortsigtede økonomiske interesser over miljø og klima og vore efterkommeres fremtid.
Enhedslisten finder, at Danmark med sin miljøprofil og sin klima- og energipolitik klart og entydigt bør gå foran og fralægge sig mulighederne for at jagte yderligere fossile brændsler. Det er dobbeltmoralsk på den ene side at tilslutte sig to-graders målet og på den anden side at deltage i det globale kapløb for at jagte nye fossile brændstoffer.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278