08 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Til regeringens tre magtfulde kvinder

Til regeringens tre magtfulde kvinder

Kære Helle, Margrethe og Annette.

Jeg har en idé, I bør overveje. Det er fradraget for fagforeningskontingent. I dag kan man kun trække 3000 kroner fra om året. De kunne man lave om, så det ikke er de første 3000 kroner, der kan trækkes fra, men i stedet det beløb, der ligger over de 3000 kroner.

Jeg ser med stolthed tilbage til folketingsvalget i 2011. Endelig en rød regering!  Som medlem af 3F og samtidig socialist, så kunne det kun blive godt. Men der er efter min mening ikke blevet lavet mange tiltag, som hjælper den danske arbejder.

Det kunne være en lille ting som fradraget for fagforeningskontingentet. Det har stor betydning for en ganske almindelig LO-familie. Det er den gruppe af mennesker, der ikke har for mange penge i forvejen.

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. nov. 2012 - 12:15   17. nov. 2012 - 12:15

Læserbrev

af Peter H. Larsen, 3F Ungdom