Statsminister Helle Thorning-Schmidt vil "overhovedet" ikke ændre dagpengesystemet i den forestående finanslov, men vil afvente anbefalinger fra dagpengekommissionen.
Men ved hun da slet ikke, hvor mange der har mistet retten til dagpenge ?
AK-Samvirket fortalte på Folkemødet på Bornholm, at vi nu har 44.000 arbejdsløse, der har mistet retten til dagpenge i 2013 og 2014.
Kommissionen er en syltekrukke. Den kan vi ikke vente på.
Regeringen har nedsat en kommission, der skal se på dagpengene. De skal komme med en redegørelse i 2016 – altså på den anden side valget. Det er en syltekrukke. Den kan vi ikke vente på.
Enhedslisten er klar til at forbedre forholdene for arbejdsløse blandt andet gennem nedsættelse af genoptjeningsperioden til tre måneder eller ved at give alle på arbejdsmarkedet en garanti for et års arbejde hver tredje år. Det er ikke om to år, men nu det skal ske.
Meget tyder på, at det er nu fagforeningerne skal bruge deres indflydelse på regeringen. De ved at tallet vil stige. De ved, hvad der skal til for at ændre Helle Thorning-Schmidts holdning. Det er nu, at de skal sætte magt bag kravene og få statsministeren til at forstå alvoren.
Enhedslisten er klar til at forhandle dagpengeforbedringer ind i finansloven. Vi kan efter min mening ikke vente til 2016. Det vil være at svigte vore arbejdsløse.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278