06 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Århus – et budgetforlig med knaster

Århus – et budgetforlig med knaster

Torsdag, 23. september, 2010, 11:06:37

Det brede forlig i Arhus har en høj pris, da der åbnes op for endnu mere udlicitering – en uundgåelig følge af det brede forlig, som også omfatter venstre og konservative.

fra HK Kommunal Østjylland v/ formand Hans-Henrik Hansen

Et klart flertal i Århus Byråd vedtog i sidste uge rammebesparelser på driften på i gennemsnit 362 millioner kroner årligt frem til 2014.

Frem til den endelige vedtagelse i januar 2011 er det nu op til de enkelte områder at konkretisere de enkelte sparemål.

Umiddelbart et fornuftigt forlig, men det er imidlertid ikke uden problemer. Det brede forlig har en høj pris, da der åbnes op for endnu mere udlicitering – en uundgåelig følge af det brede forlig, som også omfatter Venstre og Konservative.

Et forlig til venstre havde givet mulighed for at foretage mere klare politiske valg, når nedskæringerne skal foregå.

Nu er der derimod en reel risiko for, at det bliver den borgernære betjening og den nødvendige administration, der især må holde for frem for de ineffektive markeds-, kontrol- og styrefunktioner.

Udlicitering kan være en besparelse her og nu, men er det ikke på sigt, fordi det kræver et stort apparat til løbende at udforme og kontrollere kontrakterne.

Altså mere markedsbestemt bureaukrati! Særligt bekymrende er den sidste formulering i forligsteksten.

Graden og omfanget af udlicitering er ikke præciseret. Og det fremgår tydeligt, at der er tale om en forudsætning for de borgerlige partiers deltagelse i budgetforliget, at der er en for partierne tilfredsstillende løsning omkring konkurrenceudsættelse.

Hvem afgør, om graden af konkurrenceudsættelse er tilfredsstillende, og hvad måles der på? Det kunne ligne en blanko check.

HK Kommunal Østjylland vil i den kommende proces samarbejde tæt med sine tillidsrepræsentanter og den øvrige århusianske fagbevægelse for at modarbejde forringelser af borgerbetjeningen og medarbejdernes arbejdsforhold.

Samt søge at minimere udlicitering mest muligt, da det medfører endnu mere markedsbestemt og unødvendigt bureaukrati. Et bureaukrati ingen har behov for.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


23. sep. 2010 - 11:06   30. aug. 2012 - 22:08

Udtalelser