Avisens nye design sprudler – set med mine øjne – af styrke, glæde og kampgejst. Layoutet er et spændstigt afsæt for præcise og målrettede indspark i samfundsdebatten og kapitalismekritikken – og en mulighed for at være mere offensiv i det indholdsmæssige udtryk.
Sidste år havde jeg i en måned fornøjelsen af at være ferieafløser på Arbejderens udlandsredaktion og fik da beskrevet avisens målgruppe som: "Arbejderen skrives til og for [ … ] den fagligt organiserede arbejderklasse og den progressive folkelige bevægelse, som ønsker og kæmper for et mere retfærdigt velfærdssamfund – med særlig vægt på ungdommen og den kommunistiske bevægelse."
Jeg er overbevist om, at det nye røde layout er godt blikfang
Avisen Arbejderen kæmper formentlig med adskillige andre medier om målgruppens opmærksomhed, og i dén konkurrence er jeg overbevist om, at det nye røde layout er godt blikfang. Grafik, piktogrammer og kortfattede tekster er overskuelige appetitvækkere, og foto til notitserne giver historien en ekstra dimension. Fint også, at fotojournalistikken er blevet opprioriteret.
Forhåbentlig bliver potentialet foldet helt ud, så fotosiden fremstår som både pressedokumentation og selvstændige fortællinger. Dog en lille knast, som jeg gerne ser slebet af: Talere med mikrofon for munden.
Også fin Bagsiden med den seriøse leder og de finurlige indslag, hvoraf jeg vil nævne Stjernerne, som et modstykke til de metafysiske horoskoper, man ser i andre medier. Derudover Dagens avis, som tager læseren med ind i "maskinrummet" og giver indblik i hvilke udfordringer, der skal tages hånd om undervejs i produktionen.
Sidst, men ikke mindst, sudoku og den knastørre vejrudsigt: Ingen skyer af betydning! Det fremkalder smil.
I øvrigt tillykke med det nye ungdomstillæg Avanti … og god vind fremover!
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278