30 Apr 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

En skole af elever, for elever

Blogs

Morten Ryom
Formand i Erhvervsskolernes Elev-Organisation.
Aktiv i Erhvervsskolernes Elev-Organisation siden 2010. 20 år gammel, smedelærling i skolepraktik på Metal College Aalborg. Bestyrelsesmedlem i Dansk Metal Ungdom i Aalborg.
Blogindlæg af Morten Ryom
man. 30. jun - 2014
lør. 26. okt - 2013
tir. 28. maj - 2013

DEL DETTE BLOGINDLÆG

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
Lørdag, 26. oktober, 2013, 07:35:23

En skole af elever, for elever

I en tid som denne er der mange områder hvor det er vigtigt for os som elever at mødes og stå sammen.

I denne weekend samles over 100 teknisk skole elever og teknisk gymnasie elever til Erhvervsskolernes Elev-Organisations kongress i Odense.

Vi elever vil ikke finde os i at en eller anden cand-dit eller cand-dat skal diktere vores uddannelser.

Det er i denne tid mere vigtig end nogensinde før at vi elever står sammen og lader vores stemme runge klart i debatten, fordi det nu for alvor står klart at politikerne ikke ved noget om hvordan vores hverdag er.

Kongressen er hvor vi elever bestemmer og beslutter hvordan vores hverdag skal være, hvordan vi mener at vores skole best ruster os til fremtiden og ikke mindst hvilke kampe vi skal kæmpe.

I en tid som denne er der nemlig mange områder hvor det er vigtigt for os som elever at mødes og stå sammen. Der er nemlig rigtig mange mennesker som har rigtig mange holdninger omkring vores uddannelse, også selvom mange af dem aldrig nogensinde, som elev, har sat deres fod på en af vores skoler.

Vi elever vil ikke finde os i at en eller anden vand-dit eller vand-dat skal diktere vores uddannelser og vores fremtid. Det er vores liv, vores skole, vores uddannelse og vores fremtid og hvis ikke vi står sammen om den så ser det desværre sort ud.

Men inde imellem de mørke akademiserede debatter om hvem der må komme på vores skoler og hvor meget man skal have i karakter for at komme ind, så skinner vores kongres som et elevdemokratisk lys i en mørk offentlig debat og jo flere vi står sammen - jo mere indflydelse vil vi som organisation også få. Så kammerat, støt op.

Magt er ikke noget man får, det er noget man tager.