18 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Folketingets akademiske arrogance

Folketingets akademiske arrogance

Regeringen har nedsat et specialist-udvalg af meget veluddannede mennesker med tidligere minister Carsten Koch som formand. Deres opgave har været at se på, om der skal laves om på arbejdsmarkedssystemet.

Et af deres forslag er at fjerne en af de få rettigheder, som ledige har, nemlig retten til 6 ugers selvvalgt uddannelse.

Det skal ikke længere være en ret for arbejdsløse, hvoraf rigtig mange ikke engang har en faglig uddannelse.

Under en debat i Folketingssalen for nylig blev begrænsningerne i uddannelse bakket op af en række arbejdsmarkedsordførere.

Stort set alle arbejdsmarkedsordførere har en akademisk eller længere uddannelse bag sig.

Ja, nogle af dem har haft adgang mere end 300 ugers selvvalgt uddannelse på nogle af landets universiteter og højere læreranstalter.

Endda uden garanti for, at det har givet dem arbejde indenfor deres fag.

De samme højtuddannede mennesker kan nu ikke unde kortuddannede arbejdsløse sølle  seks ugers ret til selvvalgt uddannelse.

Hvordan i alverden skal vi uddanne os ud af krisen, hvis ikke arbejdsløse skal have friere og bedre adgang til uddannelse, mens de alligevel går og venter på arbejde ?

Adgang til selvvalgt uddannelse skal ikke forringes – den skal forbedres.

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. feb. 2014 - 09:36   20. feb. 2014 - 09:44

Læserbrev

af Christian Juhl MF, arbejdsmarkedsordfører for Enhedslisten