22 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Forærede Krim til Ukraine

Forærede Krim til Ukraine

USA's og EU's retorik overfor Rusland er hyklerisk

Jeg synes ikke om Ruslands præsident Vladimir Putins annektering af Krim-halvøen. Men det er en kendsgerning, at Nikita Krustjov forærede Krim-halvøen til Ukraine for 60 år siden, den 19. februar 1954.

Det var i høj grad en forbrydelse overfor de oprindelige befolkningsgrupper på Krim-halvøen, som er russere og Krim-tatarer. Ukrainerne er først flyttet til Krim-halvøen senere.

Lige nu gør USA og EU et stort nummer ud af Ruslands "overtrædelse af folkeretten" og indblanding i Ukraines indre anliggender med annekteringen af Krim-halvøen. 

For at få lidt proportioner ind i tingene, vil jeg minde om alle de gange USA har blandet sig i andre landes indre anliggender, lige fra krigen i Vietnam til deres militære indgriben i Irak og Afghanistan.

For at få lidt proportioner ind i tingene vil jeg minde om alle de gange, USA har blandet sig i andre landes indre anliggender, lige fra krigen i Vietnam til dets militære indgriben i Irak og Afghanistan.

Og listen er mange gange længere. De sidste er tilmed foregået hånd i hånd med EU-lande, for eksempel Danmark.

Desuden havde USA en stor finger med i spille under militærkuppet i Chile, hvor den lovligt valgte regering blev sat fra magten, og den folkevalgte præsident Salvador Allende blev myrdet den 11. september 1973.

Listen over USA’s mere eller mindre åbenlyse, militære og destabiliserende indblandinger i indre anliggender i andre latinamerikanske lande er desuden så lang som et ondt år.

Som illustration vil jeg også minde om, at USA's førerløse dronefly flyver verden rundt og dræber terrormistænkte, uden rettergang. At disse førerløse dronefly samtidig dræber massevis af uskyldige civile, betragter USA som en acceptabel "erhvervsrisiko".

Derfor synes jeg, at den retorik, USA og EU bruger overfor Rusland i disse dage, er topmålet af hykleri.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


26. mar. 2014 - 08:13   26. mar. 2014 - 08:14

Læserbrev

af Kaj Erik Andersen, Haderslev