19 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Danmark på katastrofekurs

Danmark på katastrofekurs

En sort tsunami skyller ind over Europa og truer med at overskylle demokratiets sidste diger, hvis man ikke kommer til besindelse og erkender, at fascismen er fjenden, som skal bekæmpes.

Det nazistiske græske parti Gyldent Daggry blev tredjestørste parti ved valget til EU-parlamentet. I Frankrig blev Front National det største parti.
FOTO: Aris Messinis/AFP/Scanpix
1 af 1

Man siger, at historien ikke gentager sig, og det er da også rigtigt, men der er nu alligevel en række lighedspunkter mellem situationen op til Anden Verdenskrigs udbrud og den nuværende.

Krisen i trediverne var en medvirkende faktor til fascismens gennembrud i Tyskland, ligesom krisen i det nye årtusinde gøder jorden for de nationalistiske, fascistiske kræfter.

Arbejdsløsheden hærger - dengang som nu. De sociale forhold forringes for millioner af mennesker. Den internationale storkapital sidder ved roret i EU, og sammen med IMF og Den europæiske Valutafond og Verdensbanken sendes hele nationer ned i den sociale massegrav, mens bankerne polstres.

Sideløbende oprustes der. For 30 milliarder nye krigsfly, det skal Danmark selvfølgelig have, mens flere og flere ender under fattigdomsgrænsen. Fra såkaldt velfærdsstat til oprustet fattiggård – det er resultatet af den førte politik.

Så der er mange gode grunde til at styrke kampen mod monopolerne og militaristerne, inden de får os ind i endnu en krig, hvilket de – sammen med deres fascistiske forbundsfæller - er godt i gang med.

Foreløbig har vi på amerikansk ordre deltaget i krigene i Jugoslavien, Afghanistan, Irak, Libyen, og nu ser det ud til, at vi på trods af alle tidligere udsagn skal involveres i Syrien.

Danmark i krig

Samtidig har man indført to terrorlove efter amerikansk forbillede, som har til formål at skræmme enhver opposition fra protester mod den førte politik  og afholde os alle fra enhver form for  solidaritet med friheds- modstandsorganisationer - hvis vi da ikke vil bag tremmer som samfundsfjender.

Senest har et flertal i Folketinget besluttet at sende våben til hvad de kalder de syriske "oprørere". Man havde eller bedyret, at det ville man ikke, for våbnene risikerede at falde ”i de forkerte hænder”. Men efter udenrigsministerens sviptur til Washington er man vendt på en tallerken. 

Som tidligere i historien har man nu igen allieret sig med med de mest reaktionære kræfter.

Samtidig støtter regeringen og folketingsflertallet op om kup-regeringen i Kiev, hvor fascistiske partier som Svoboda har seks ministre.

Dette er bare de sidste to eksempler på NATO's og Danmarks kurs mod afgrunden. Som tidligere i historien har man nu igen allieret sig med med de mest reaktionære kræfter. Man har intet lært af historien – og den, der ikke har forstået historiens tale, er dømt til at gentage den.

Imens ser vi fascismen brede sig som en pest over hele Europa. Ikke bare de nævnte steder, men en fascistisk internationale er under dannelse.

En sort internationale

Den nationalistiske, racistiske og fascistiske treenighed i Ukraine efter kuppet i Kiev består af: Partiet Vaterland (Batkiwschtschyna), UDAR-partiet og partiet Svoboda. Sidstnævnte parti er en direkte efterkommer af OUN/B, et nazistisk parti oprettet i Ukraine i 1940; og Gruppe C14, som stod for den brutale vold i Kiev, er en del af Svoboda.

 Svoboda indgår i et internationalt netværk af racistiske og fascistiske partier i Europa. Her er nogle af dets forbindelser, som vi kender til:

British National Party, England,Vlaams Belang, Belgien, Front National, Frankrig,  Sverigedemokraterna og Svenskernas Parti, Sverige, Jobbig, Ungarn, National-Demokratische Partei Deutschlands, Forza Nuova, Italien, Danskernes Parti, Danmark, Neua Dreapta, Rumænien, Gyldent Daggry, Grækenland, Bund Freies Europa, BulgarischeNationalbund og Ataka, alle Bulgarien, Freiheitliche Partie Ôsterreich og Die Schweizer Fascisten. 

Flere af disse partier er repræsenterede i deres nationale parlamenter, således det ungarske Jobbig, som ved sidste valg fik 20 procent af stemmerne. I Ukraine er kup-regeringens forsvarsminister medlem af Svoboda.

I sortehavsbyen Odessa mistede 47 faglige tillidsfolk for nylig livet i en mordbrand anstiftet af fascisterne. 

Og sidst har vi set fascisternes forsøg på at myrde formanden for Ukraines Kommunistiske Parti. Et forbud mod Ukraines Kommunistiske Parti er allerede annonceret af kup-præsidenten i Kiev.

Også de rigtige kanoner er ved at være på plads.

En sort tsunami skyller ind over Europa og truer med at overskylle demokratiets sidste diger, hvis man ikke kommer til besindelse og erkender, at fascismen er fjenden, som skal bekæmpes. Men tværtimod.

Med de danske myndigheders tavse billigelse tager unge danske nazister til Kiev for at patruljere i gaderne. I aviser, på tv og de såkaldte sociale medier bliver tonen stadigt mere skinger. Propagandakanonerne er kørt i stilling.

Men det er tilsyneladende ikke nok, også de rigtige kanoner er ved at være på plads.

Leg med ild

Ukraines parlament inviterede den 1. april NATO til at holde en række fælles øvelser i landet. Ukraine er ikke medlem af NATO, men har siden1997 haft en partnerskabsaftale med NATO.

Nyhedsbureauet AFP meddeler, at hvis NATO siger ja til invitationen, vil USA deltage i to sæt militærøvelser denne sommer, "Rapid Trident" og "Sea Breeze". I en note til parlamentsbeslutningen om invitationen af den 1. april står der, at flådedelen af "Sea Breeze" vil blive gennemført mellem juli og oktober ud for sortehavsbyen Odessa – få hundrede kilometer fra Krim.

Samtidig er der annonceret to militærøvelser med Polen, der samtidig har anmodet om, at 10.000 NATO-soldater bliver sendt til Polen. Derudover afholdes en fælles landøvelse med Polen, Moldova og Rumænien som deltagere.

I dag ved afgrundens rand – i morgen tager vi et skridt videre, som det hed under den kolde krig.

Tale ved møde i 3F Bygge Jord og Miljø den 23. maj om samling af antifascistiske kræfter.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. maj. 2014 - 08:15   28. maj. 2014 - 08:27

Kommentar

af Anton Nielsen, Horserød-Stutthof Foreningen og FIR DK (Féderation Internationale des Résistants – Association Antifasciste)