Kan du huske Helle Thorning-Schmidts store slagnummer om, at vi alle blot skulle arbejde 12 minutter mere? Hvis vi gjorde det, ville samfundsøkonomien hænge sammen.
Der blev mange steder rystet på hovedet af hendes krav. Mange arbejder i forvejen rigtig meget over. Og samtidig får mange ikke lov til at arbejde.
Hvorfor vender vi ikke bøtten på hovedet og bruger økonomien som middel til det liv, vi gerne vil leve? Vi lever ikke for at arbejde – vi arbejder for at leve.
Kan du huske Helle Thorning-Schmidts store slagnummer om, at vi alle blot skulle arbejde 12 minutter mere.
Mange mennesker drømmer om mere tid til at leve. Unge småbørnsfamilier jager afsted og har svært ved at få dagen til at hænge sammen. Mange ældre er slidte efter et langt liv og har lyst til gradvist at trappe ned. Det er uden mening at hæve pensionsalderen.
Mange har lyst til efteruddannelse for at få et bedre og mere spændende arbejde. Mange holdes udenfor i arbejdsløshed. De vil gerne være med, have et job.
Lad os deles om det arbejde, der skal laves. Så vil mange flere have mulighed for et bedre liv. 30 timers arbejdsuge ville være ét godt redskab til at komme videre. Bedre tid til småbørnsfamilier et andet. Seniorordninger et tredje redskab.
Jobrotation og mere efteruddannelse er også en god mulighed. Målet skal være tid til mere og job til flere. Ingen skal være udenfor.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278