19 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

International solidaritet med Venezuela

International solidaritet med Venezuela

Den amerikanske præsident Trumps krigstrusler mod Venezuela mødes af bred modstand i hele Latinamerika.

Venezuelas præsident Nicolas Maduro under en demonstration mod USA's præsident Donald Trump i Caracas den 14. august.
FOTO: HO/AFP Photo/Scanpix
1 af 1

Trumps krigstrusler imod Venezuela burde vække afsky hos alle fornuftige mennesker. Desværre er der intet nyt i dette, det er blot en videreførsel af mange års trusler fra USA mod Venezuela, inklusiv militærøvelser udenfor Venezuelas grænser, militære provokationer indenover venezuelansk luftrum, økonomiske embargoer mod Venezuela og økonomisk støtte til Venezuelas højreekstreme opposition.

Alt sammen en del af USA's forsøg på at vælte enhver regering, der vover at gå imod USA's interesser og sætte deres egen befolknings behov før amerikanske virksomheders profitinteresser.

Trumps udtalelser bør minde os om nødvendigheden af at intensivere solidariteten med Venezuela og alle progressive kræfter i regionen yderligere.

Vi tager på det kraftigste afstand fra USA's trusler og gentager vores solidaritet med den venezuelanske revolution samt vores støtte til de sociale fremskridt opnået under revolutionen, ligesom vi forsvarer Venezuelas ret til at indkalde til en grundlovgivende forsamling.

Samtidig opfordrer vi regeringen og den nye forsamling til at lytte til de krav fra fagforeninger, bondeorganisationer og sociale bevægelser, som ved valget har udtrykt ønske om at radikalisere revolutionen, udvide de sociale programmer, demokratisere økonomien og sikre reelle strukturelle forandringer. 

Trumps militære trusler

Samtidig er det tydeligt, at Trump har klokket i det med sine militære trusler imod Venezuela. Det har leveret en diplomatisk sejr til Maduro-regeringen i form af en bred afstandtagen fra de latinamerikanske lande imod USA. Hurtig afstandtagen er ikke bare kommet fra Venezuelas traditionelle allierede og venstreorienterede regeringer som Ecuador og Bolivia, men også fra højreorienterede regimer som regeringerne i Peru og Mexico, der har set sig nødsaget til at tage markant afstand fra alle militære trusler imod Venezuela.

Selv USA's nærmeste allierede, Colombia, har taget stærkt afstand offentligt, ligesom Brasiliens regering også har taget afstand. Det på trods af, at den selv kom til magten gennem et statskup. Selv handelssamarbejdet Mercosur har udtalt sig klart imod USA's trusler, selv om Mercosur fornyligt ekskluderede Venezuela og i dag er domineret af stærkt højreorienterede regeringer, hvoraf to af dem er kommet til magten gennem statskup.

Vi har ikke megen tillid til, at disse højreorienterede regeringer for alvor vil gøre noget for at forsvare Venezuelas suverænitet eller demokrati. Dette er regimer, der som i Brasilien og Paraguay er kommet til magten gennem statskup, eller som i Mexico flere gange har udøvet valgsvindel, været involveret i politiske mord og massakrer og deltaget i USA's blodige såkaldte "krig mod narko", eller Colombias regering, der i årtier førte en blodig borgerkrig med støtte fra USA og har tusindvis af politiske mord på samvittigheden.

Latinamerika protesterer mod USA

Disse regeringer er fjendtligt indstillede overfor den venezuelanske regering og revolution og er aktivt engagerede i at bekæmpe den og støtte landets højrefløj. Når disse antidemokratiske regimer alligevel kommer offentligt ud imod USA, så skyldes det, at de, modsat Trump, forstår hvad konsekvensen ville være af et militært angreb eller en krig imod Venezuela fra USA.

En sådan krig ville blive mødt af en ny voldsom bølge af antiimperialistiske aktiviteter over hele Latinamerika hele vejen op til USA dørtrin. Dette ville give fornyet styrke og legitimitet til venstrefløjen, ikke bare i Venezuela, men i hele Latinamerika og medføre massedemonstrationer og potentielt strejker, optøjer og endda opstande imod USA og dets allierede i regionen.

Dette ville true med at få borgerkrigen i Colombia til at bryde ud igen og formodentligt radikalisere venstreorienterede regeringer over hele Latinamerika. Ikke mindst ville det med stor sandsynlighed medføre en overvældende folkelig mobilisering i Venezuela til at forsvare landet og imod USA's allierede i form af den højreorienterede opposition i landet.

Ligeledes kan en krig styrke de fløje i Venezuela, der argumenterer for at radikalisere revolutionen og give styrke til krav om ekspropriationer imod amerikanske virksomheder og virksomheder og jordejendomme ejet af de dele af højrefløjen, som er allieret med USA.

Cubas eksempel

Det var netop den udvikling, vi så i Cuba efter revolutionen, hvor USA's aggressioner, der endte ud i invasionen i Svinebugten, førte til en radikalisering af revolutionsregeringen. På kort tid gik den cubanske revolutionsregering fra at søge et venskabeligt forhold til USA til at ekspropriere alle amerikanske virksomheder og afskaffe kapitalismen for at forsvare revolutionen.

Der er ingen garanti for, at en ny krig eller militær optrapning ville ende med det samme forløb, men det er en mulighed, som de mere intelligente dele af den amerikanske regering er klar over, og som vil gøre dem varsomme over for militære eventyr.

Det ved de højreorienterede regeringer i Latinamerika, og det presser dem til at advare imod et sådan militært eventyr, og den folkelige modstand imod en sådan krig presser dem til at tale til deres nationale legitimitet som selvstændige lande og imod USA's indblanding i regionen.

Det er tydeligt, at Trump har klokket i det med sine militære trusler imod Venezuela. Det har leveret en diplomatisk sejr til Maduro-regeringen.

Uanset at de næste dag igen agerer USA's vasaller og fortsætter den økonomiske og diplomatiske krig mod Venezuela og den voldelige undertrykkelse af venstrefløjen i deres egne lande. Lignende konklusioner vil mange i USA's militære ledelse sikkert også drage og advare Trump imod at gøre alvor af truslerne.

Langt mere sandsynligt er det, at USA i stedet vil optrappe deres "hemmelige krig" mod Venezuela ved at forstærke embargoen, presse de andre lande til at isolere Venezuela yderligere og intensivere støtten til Venezuelas højrefløj. Muligvis en gang i fremtiden også til at bevæbne dele af denne højrefløj til at føre en borgerkrig og sabotagekampagne i stil med kontrakrigen i Nicaragua i 1980'erne. Dette har vi allerede set tegn på med angreb på militære baser, en lang række politiske mord, sabotage og terrorangreb imod Venezuelas infrastruktur.

Trumps udtalelser bør minde os om nødvendigheden af at intensivere solidariteten med Venezuela og alle progressive og revolutionære kræfter i regionen yderligere.

Hands Off Venezuela er en international solidaritetskampagne med den venezuelanske revolution og venstrefløjen i Latinamerika.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


30. aug. 2017 - 08:50   30. aug. 2017 - 09:00

Kronik

af Niklas Zenius Jespersen, på vegne af Hands Off Venezuela