Udtalelse fra generalforsamling i 3F Esbjerg Transport, oktober 2019: Sammen om OK 2020.
Vi forlanger, at vores forhandlere under OK 2020 prioriterer hævelse af minimumslønnen og satser, sikring mod løndumping, initiativer til modvirkning af nedslidning samt alles ret til at kræve overenskomst allerøverst på dagsordenen.
Vi er den eneste og sidste tryghedsskabende organisation, der eksisterer.
Ved OK 2017 var der flere af vores medlemmer, som følte sig “efterladt på perronen”.
DETTE MÅ IKKE GENTAGE SIG!!!
For at undgå en gentagelse kræver vi derfor, at ingen overenskomster endeligt afsluttes, før alle forhandlinger er inde i en positiv udvikling på fire punkter:
- Markant højere mindsteløn. Der skal arbejdes for at sikre en mindsteløn, der giver adgang til den højeste dagpengesats.
- Løndumping. Vi kræver et værn mod løndumping. Det bedste og vigtigste redskab er indførelsen af kædeansvar.
- Nedslidning. Der er alt for mange, der ikke kan klare at arbejde, til de skal på pension. Derfor skal der indføres væsentlige tiltag for arbejdsmiljøet på dette område.
- Retten til indgåelse af overenskomst. Det kan ikke være rigtigt, at der i 2019 findes områder, hvor lønmodtagere ikke har ret til at kræve indgåelse af overenskomster.
Sammen i fællesskab og solidaritet har vi i fagbevægelsen skabt de ubetinget største og mest gennemgribende resultater for vores medlemmer. Vi er den eneste og sidste tryghedsskabende organisation, der eksisterer.
Kampen fortsætter – vi står bag vores forhandlere.
3F Esbjerg Transport. På generalforsamlingens vegne, Jakob Lykke.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278