Boykot Israel Kampagnen opfordrer DBU til at boykotte det danske herrefodboldholds deltagelse i kvalifikationskampene Danmark – Israel, der er planlagt til at finde sted den 25. marts på udebane og den 7. september på hjemmebane.
Israel bruger bevidst sport og kultur til at dække over og hvidvaske sine forbrydelser mod palæstinenserne.
Israel bryder FIFA’s regler, som forbyder racisme og apartheid: Israel holder Palæstina besat, begår massakrer i Gaza og chikanerer palæstinensiske fodboldspillere, der nægtes enhver mulighed for at bevæge sig i og uden for det besatte Palæstina, det være sig til uddannelse eller turneringer.
Ligeledes har den israelske hær ødelagt flere stadions og forhindret tilskuere og tilhængere i at bevæge sig frit og overvære kampe.
Israel bruger bevidst sport og kultur til at dække over og hvidvaske sine forbrydelser mod palæstinenserne.
Vi opfordrer spillerne (som vi sportsligt har stor respekt for) til ikke at deltage i kampe mod et hold, der repræsenterer en besættelsesmagt og et apartheidregime.
Drop kampene!
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278