04 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Søren Pind og BT misinformerer groft

Søren Pind og BT misinformerer groft

Fredag, 25. september, 2009, 00:00:00

Billedet viser imidlertid ikke den pædofilidømte, men en af de afviste asylansøgere fra Brorsonskirken

fra Kirkeasyl
Søren Pind hævder på sin blog den 21. september og samme dag i BT, at Kirkeasyl skulle kæmpe for ophold til en irakisk statsborger dømt for voldtægt og pædofili.
Det er klar misinformation. Vi vil derfor gerne understrege:
1) Kirkeasyl er et initiativ, der arbejder for at sikre ophold til afviste irakiske asylansøgere. Kirkeasyls kampagne vedrører ikke personer, der er udvist af Danmark ved dom.
2) De midler, som Kirkeasyl indsamler, går til kampagnearbejde for ovenstående formål og til at støtte de irakere, der er truet af udvisning eller allerede er udvist.
3) Vi kender intet til den voldtægtsdømte iraker, og han er ikke blandt de irakere, som havde ophold i Brorsons Kirke.
Det er lodret forkert, når Søren Pind og BT skriver, at den voldtægtsdømte er én af de afviste asylansøgere.
Det fremgår af artikler om sagen, at det drejer sig om en person, der havde ophold i Danmark, men blev dømt til udvsining. Der er således ikke tale om en afvist asylansøger, som Søren Pind og BT påstår.
På sin blog linker Søren Pind desuden til et billede af 'den pædofilidømte'. Billedet viser imidlertid ikke den pædofilidømte, men en af de afviste asylansøgere fra Brorsonskirken.
Søren Pind hænger således en helt uskyldig mand ud for en meget alvorlig sædelighedsforbrydelse, hvilket er groft injurierende.
Vi opfordrer på det kraftigste Søren Pind til at give den pågældende iraker samt Kirkeasyl et dementi og en undskyldning.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


25. sep. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp