15 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

En- eller tostatsløsning?

En- eller tostatsløsning?

Tirsdag, 09. juni, 2009, 00:00:00

Hvis verdenssamfundet ønsker fred, ville dette være en løsning, som kunne danne skole

af Jan Hermansson, Sæby
Hvorfor en to-statsløsning? PFLP taler for en en-statsløsning.
Den måtte i så tilfælde omfatte det nuværende Israel (minus Golanhøjderne og områder besat af Israel i det sydlige Libanon) plus Gaza og Vestbredden.
Dette ville indebære fordele for alle parter. En win-win.
Fred, økonomisk fremgang, afslutning på uafklarede retstvister, erstatninger kan udbetales, flygtninge kan vende tilbage, mindskede udgifter til militær og politi, mindsket krigsrisiko i området med videre.
For at opnå disse fordele må begge parter være indstillet på at acceptere demokratiet som styreform, frie valg hvor alle parter må opstille, religionsfrihed, trykke- og ytringsfrihed for alle.Uafhængige domstole som dømmer efter love accepteret af parterne.
I en overgangsperiode skal parterne acceptere en FN-overvåget fred.
Hvis verdenssamfundet ønsker fred, ville dette være en løsning, som kunne danne skole.


Svar til Janfra Arbejderens redaktion
Tak for dit indlæg.
Det palæstinensiske folks historie har været en vedholdende kamp for et frit og demokratisk Palæstina. En historie skrevet med blod.
Det internationale styrkeforhold har længe været til det palæstinensiske folks ugunst. Der findes ikke nogen genveje til varige og retfærdige løsninger. Og der er intet, der tyder på, at en sådan ligger lige om hjørnet.
Vores holdning er, at det palæstinensiske folk fører en retfærdig kamp og kun selv kan udvikle og konkretisere den vej, man vil følge i kampen.
Vi støtter det palæstinensiske folk, uanset hvilke veje og overgangsformer, der kan blive nødvendige i kampen for deres rettigheder.
Gennem Arbejderens spalter forsøger vi at afspejle den diskussion, der føres blandt de progressive palæstinensiske kræfter.
Den internationale solidaritetsbevægelse har først og fremmest rettet krav til Israel, der som besættelsesmagt nægter at leve op til international ret, herunder FN`s og Sikkerhedsrådets utallige resolutioner.
Det gælder kravet om en israelsk tilbagetrækning fra alle besatte områder. Det gælder krav om ophør af de ulovlige bosættelser, ophævelse af blokaden mod Gaza, og en fastholdelse af millioner af palæstinensiske flygtninges ret til at vende hjem og så videre.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


09. jun. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp