Jeg ser med tilfredshed i Arbejderen, at Kommunstisk Parti nu starter en kampagne mod kapitalismen
af Raymond Swing, medlem af DKP, Frederiksberg
DKP har lige formuleret en udtalelse om det samme. Men hvorfor gør vi fire kommunistiske partier det ikke i fællesskab? At 3-4 små grupperinger, som vi i øjeblikket er, gør det, er der næppe mange, der lægger mærke til.
Alligevel er sagen jo - trods vore små forskelle og personlige uoverensstemmelser, at kampen mod kapitalismen er det, vi alle netop er enige om. En fælles formulering herom måtte vi derfor let kunne blive enige om.
Og så ville vi i fællesskab endda kunne opnå lidt af den gennemslagskraft, vi mangler nu. (Måske man endda ville lægge mærke til, at vi overhovedet kunne tale sammen!)
Den såkaldte finanskrise, som det naturligvis også er, er jo i virkeligheden selveste kapitalismens krise. Derfor kommunister:
Se så at komme i gang - og det i fællesskab! Hvad dæ`len nøler I efter?
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278