21 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Hærværk mod mindesten

Hærværk mod mindesten

Lørdag, 17. januar, 2009, 00:00:00

Hvem der står bag, kan der for øjeblikket kun gisnes om, men det må være personer, der knytter det primitive knytnævesystem sammen med danskhed

af Henning Sørensen, Grenaa
Den 11. november 2008 blev der på min foranledning afsløret en mindesten på det sted i Grib Skov, hvor den første militærnægterlejr i vort land blev taget i brug i efteråret 1918.
Aldrig mere Krig og Kunstnere for Fred stod for økonomi og den kunstneriske udformning.
Ved indvielsen oplyste skuespilleren Anne Marie Helger, at hun var vidende om, at militaristiske kredse havde planer om at øve hærværk mod dette enestående mindesmærke.
Desværre viste denne forudanelse sig at gå i opfyldelse: Den 4. januar fik Aldrig Mere Krig besked om, at stenen er blevet overhældt med farvestof og dækket med et dannebrogsflag.
Hvem der står bag, kan der for øjeblikket kun gisnes om, men det må være personer, der knytter det primitive knytnævesystem sammen med danskhed.
Da jeg i 1989 foranledigede, at der blev opsat en mindeplade på den bygning - Vejle Metodistkirke, hvor den første levedygtige afholdsforening i vort land, Danmarks Afholdsforening blev stiftet i 1879, b1ev også denne plade to gange udsat for hærværk.
Militarister og spiritusfanatikere har åbenbart det tilfælles, at frisind for dem er et ukendt begreb.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. jan. 2009 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:04

Idekamp