De somaliske foreninger fordømmer på det kraftigste en hver form for terrorisme. Ligeledes fordømmer de somaliske foreninger den ulovlige og grusomme etiopiske besættelse af Somalia, støttet af blandt andre USA
fra Det Somaliske Forum i Århus, der rummer somaliske foreninger
Den 6. december 2008 forsøgte dagbladet Politiken med en generaliserende artikel at koble herboende somaliere med mulig terrorvirksomhed i det oprindelige hjemland.
Foreningerne afviser artiklens indhold samt dens anvendelse af utroværdige somaliske kilder. For at forebygge eventuel manipulation, som kan føre til ubegrundet mistænkeliggørelse af de cirka 16.000 borgere med somaliske baggrund i Danmark, afholdt repræsentanter fra somaliske foreninger et møde som resulterede følgende hovedpunkter:
De somaliske foreninger fordømmer på det kraftigste en hver form for terrorisme. Ligeledes fordømmer de somaliske foreninger den ulovlige og grusomme etiopiske besættelse af Somalia, støttet af blandt andre USA.
Siden besættelsen i december 2006, har den etiopiske hær begået alvorlige krigsforbrydelser og folkemord rettet mod sagesløse civile. Hundrede tusinder af forsvarsløse civile, flest børn og kvinder, er blevet dræbt. Flere millioner andre er blevet internt fordrevet og hjemløse.
Den etiopiske militærinvasion samt massakre har ikke blot forårsaget en humanitær katastrofe af hidtil usete dimensioner (ifølge FN mange gange værre end krisen i Darfur) men også en international lovløshed og mafiadrevet pirateri, som truer den globale sikkerhed og velfærd, heriblandt Danmarks.
Mange herboende somalisk-danskere har familier og slægtninge blandt de dræbte og fordrevne. Forbrydelsen påvirker dem psykisk. Konkret kan deres følelser af smerte, afmagt og ydmygelser, som følge af nabolandets invasion, sammenlignes med mange danskernes lidelser under nazisternes besættelse af Danmark i 19940`erne.
De somaliske foreninger har til hovedopgave at fremme integration og sameksistens i Danmark. Derfor vil vi altid fordømme terrorisme i alle dens former og udseende.
De somaliske foreninger hører til det danske samfund og er indstillet på at gå i dialog og samarbejde med de relevante myndigheder.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278