Vi har været med til at skabe overskuddet, og vi skal have en væsentlig større del af kagen denne gang
af Stephen Gent, talsmand for Kommunistisk Parti, Vestsjælland.
Overenskomsten 2007 har vist sig at være alt for letkøbt. LO-toppen, som for eksempel Hans Jensen mener, at det er et 'helt enestående resultat'.
Men mange andre rynker panden, og tænker: 'Hvad opnåede vi egentlig?' Ingen markante lønstigninger eller forbedringerne for lærlingene. Skifteholdsarbejde/arbejde på skæve tidspunkter får heller ikke forbedringer.
En del af lønstigningerne er finansieret ved at udvide den daglige normale arbejdstid - ærligt talt det er jo forringelser.
Dansk erhvervsliv praler af deres store indtjening, Thor Pedersen konstaterer, at 'Danmark har snart råd til at købe hele verden'. Vi nøjes med at konstatere, at nu har den almindelige lønmodtager fået nok, når topchefer får en uforsvarlig grotesk overbelønning.
For eksempel Jess Søderberg (A.P. Møller-Mærsk) har en årsløn på 19,6 millioner kroner. En undersøgelse foretaget af dagbladet Børsen viser, at direktørerne i 79 børsnoterede danske selskaber sidste år fik gennemsnitlig lønstigning på 16 procent.
Vi oplever en stigning i fattigdom blandt almindelige danskere. Antallet af danskere, der lever under EU`s fattigdomsgrænse, er steget med 72.000 på otte år.
Velfærdssystemet har ikke råd til velfærd, men for eksempel A.P. Møller-Mærsk, Carlsberg og Danisco betaler stort set ikke selskabsskat i Danmark. Fire virksomheder på listen over de 20 største børsnoterede virksomheder betalte slet ikke selskabsskat i 2005 (kilde www.redchefen.dk).
Vi har været med til at skabe overskuddet, og vi skal have en væsentlig større del af kagen denne gang.
Hvis fagbevægelsen skal stoppe medlemsflugten, så skal de forsøge at få indfriet medlemmernes krav!
Og et stort krav fra medlemmerne har været at få hævet mindstelønnen. Om tre år vil mindstelønnen ligge på 103,15 kroner i timen. Det vil stadig ikke være nok til, at man kan få udbetalt fulde dagpenge, hvis man bliver ledig.
Også derfor anbefaler Kommunistisk Parti et nej.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278