I dag har vi straks efter politiet rykkede ind i Ungdomshuset, valgt at lave demonstration 12 forskellige steder i København for at vise at vi ikke kan fjernes med politivold
fra Feminister for flere fristeder
I dag indledte politiet en rydning af Ungdomshuset på Jagtvej i København. I lyset af tidligere politibrutalitet, må man forvente at der også denne gang bliver gjort skade på mange af husets brugere.
Rydningen gør også i sig selv skade. Den gør skade på Ungdomshusets unikke selvstyre; mange menneskers engagement, kærlighed, kreativitet, ideer, benhårde ansvarlighed og store indsats; på kollektive visioner og mod til at udfordre normal-Danmarks hygge-konsensus; på en kulturscene som ikke styres af kommercielle interesser; musik der ikke passer ind i hitliste-helvedet - rydningen ødelægger et sted med plads til nysgerrighed, eksperimenter og fede tider.
Hovedparten af Rådhusets politikere har intet gjort for at løse det problem, de selv har skabt, og med rydningen gør de sig medskyldige i vold mod Københavns mangfoldighed. Står København i brand de næste dage, er det her ansvaret skal placeres.
Rydningen er dog blot ét ud af mange angreb på mangfoldigheden. Byen skal ensrettes, gøres pæn, reguleres og tilpasses, så intet anstøder småborgerligheden. Alt der kunne udfordre, pirre, drille, ridse i lakken eller foreslå et alternativ luges ud, nedlægges, sælges, fjernes, ryddes. Ensretningen er omsiggribende og ødelæggende.
Vi vil et København med plads til mangfoldighed, med plads til skævhed, liv, ufornuftig fantasi, grænseudfordrende kreativitet og udfoldelse.
Med rydningen af Ungern har vi fået nok! Ligesom utallige andre har vi i nat været på gaden og sammen med de utallige andre har vi markeret modstand mod rydning, ensretning og kedsommelighed – og vi er først lige startet!
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278