Tirsdag den 17. 1. 2006 blev jeg præsenteret for en artikel i dagbladet Arbejderen, der handler om praktik på Vestfrost
af Irene Madsen, tillidsrepræsentant på Vestfrost
Efter gennemlæsning af artiklen er jeg dybt rystet, for det første over de påstande Per Benny Paulsen kommer med, dernæst over at Arbejderen ukritisk og uden at forsøge at få påstandene verificeret bringer en sådan artikel.
Jeg ved godt, at Per Benny Paulsen som faglært er dybt utilfreds med, at Arbejdsformidlingen (AF) henviser ham til eventuel arbejde som ufaglært, men dette er der altså en lovgivning om.
Vestfrost havde bedt Arbejdsformidlingen om at finde nogle arbejdsløse personer til et fem ugers kursus + praktik forløb, med henblik på ansættelse på Vestfrost som ufaglært i produktionen.
Der var ikke her og nu en jobgaranti, men efter endt forløb ville man komme i en jobpulje, hvorfra fremtidig arbejdskraft skal ansættes.
På Vestfrost blev der afholdt møder for de personer, AF havde udvalgt. I møderne deltog AF, a-kassen, AMU, produktionschef fra Vestfrost, leder af personalekontoret og to tillidsrepræsentanter for 3F.
AF og A-kassen fortalte omkring deres ting i forhold til forløbet, produktionschefen fortalte lidt om Vestfrost, og tillidsrepræsentanterne fortalte om løn og arbejdsvilkår. Efter en rundvisning i en del af fabrikken forlod AF og A- kassen fabrikken.
Kunne sige fra
Alle skulle derefter til en individuel samtale, ikke en ansættelses samtale, efter disse samtaler skulle der så udtages 20 af de fremmødte til kursusforløbet.
Samtalerne blev foretaget af produktionschefen, lederen af personalekontoret samt de to tillidsrepræsentanter, de fordelte de fremmødte imellem sig. Ved samtalerne blev alle spurgt, om de havde lyst til at være med i dette forløb, ellers kunne man over for os melde fra, da vi ikke ville have nogle med af tvang.
Der blev også gjort opmærksom på, at en framelding ingen konsekvenser ville have for den enkelte, da vi ikke ville videregive dette til hverken AF eller A-kasse. Dette benyttede nogle sig af, andre gav udtryk for de gerne ville være med i forløbet, blandt andet Per Benny Paulsen.
Kurset blev på et meget sent tidspunkt ændret, og det blev et fire ugers forløb i stedet for et fem ugers forløb. Det har ikke på noget tidspunkt været meningen, at kurset skulle indeholde to ugers loddekurser. Der var lagt op til, at man på kurset skulle have personlig udvikling, lidt om lodning og andre relevante ting i forhold til Vestfrost.
Den sidste uge skulle man så i praktik på Vestfrost. Vi som tillidsrepræsentanter havde aftalt med virksomheden, at kursisterne i den uge skulle prøve så mange forskellige jobfunktioner som muligt, for at få et indblik i hvilke arbejdsopgaver der er på Vestfrost. Derfor mødtes vi i kantinen med kursisterne hver morgen, lige for at få en snak om dagen i forvejen, derefter fulgte vi dem ud i de afdelinger, de skulle være i, og afleverede dem ved driftslederen, der så gav dem arbejdsopgaverne. Da man skulle være i en ny afdeling hver dag, var det den bedste måde at gøre det på, da fabrikken er stor.
Højt tempo
Vi har et højt arbejdstempo på virksomheden, (hvor har man ikke det i dag), men at nogle ligefrem løber ned langs båndet for at følge med, har jeg dog aldrig set.
At lønnen på virksomheden er lav? Alt er selvfølgelig relativ og lønnen kan altid være bedre, men fabriksgennemsnittet er på cirka 133 kroner pr. time, det er dog en god løn for ufaglærte i dette område.
Jeg har nu været ansat på virksomheden i over 26 år, i de år har jeg aldrig oplevet, at der er fyret en tillidsrepræsentant, så hvor kommer påstanden fra, om at der sidste år blev fyret en tillidsrepræsentant for smedene?
At Vestfrost er kendt for at 'smide' folk ud efter tre til fire dage, gad vide hvordan vi så hver år kan være mellem 100 og 200 til jubilæumssammenkomst, vi har jubilæum hvert femte år, så nogle må da blive.
At vi forlanger, at man som ufaglært skal være medlem af 3F, det er det aftalesæt, der er på virksomheden. Vores faglige klub laver både sociale - og faglige arrangementer, dog
aldrig banko.
At man som faglært er dybt frustreret over, at AF sender en ud til sådant et forløb er forståeligt, men hvis Per Benny ikke ønskede at være med, kunne han have takket nej til os.
Det er enhvers ret at forholde sig kritisk til det man oplever, men jeg mener ikke det er enhvers ret at komme med urigtige påstande.
Evaluering
Den sidste dag af praktikken brugte vi cirka halvanden time sammen med kursisterne på evaluering, der kom mange gode forslag om hvordan man kunne foretage nogle ændringer i forløbet, hvis et sådan forløb skulle køres igen, samtidig fik vi mange positive tilbagemeldinger også på praktikdelen. Selv Per Benny kom med en positiv tilbagemelding.
På Vestfrost har vi en jobpulje, denne pulje er personer der har været ansat på Vestfrost, men som ved nedskæringer er blevet afskediget. Fra denne pulje skal man ansætte, når der er brug for nye i produktionen. Det er denne pulje kursisterne kom i. Ud over jobpuljen er der så ansøgningerne til arbejde på Vestfrost, og det er åbenbart her Per Benny har været med. Men det er altså to forskellige ting. Hvor mange af dem AF sendte ud, der også selv har været og ansøge om job på Vestfrost, ved jeg ikke.
Jeg har faktisk inviteret Arbejderen på besøg på Vestfrost, men desværre har man ikke kapacitet til dette lige nu.
Svar fra redaktionen
Vi ser artiklen som en personlig beretning fra Per Benny Paulsen og han fastholder forløbet som beskrevet. Men selvfølgelig er vi parat til at høre alle parter i sagen, hvorfor vi også har opfordret til, at ovenstående indlæg blev lavet. Ligeledes vil vi besøge Vestfrost, så snart vi har mulighed for det.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278