23 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Absurd argumentation

Absurd argumentation

Tirsdag, 20. juni, 2006, 00:00:00

I Arbejderen 10. juni er optrykt et læserbrev af Eddie Jürgensen fra Holstebro. Han harcelerer over, at lesbiske nu har fået ret til kunstig befrugtning, og kalder en barndom med lesbiske forældre ¤¤absurd¤¤ og ¤¤syg¤¤

af Helene Caprani, København
Det ér ikke en menneskeret at få børn. Men der er absolut ingen grund til at opfatte lesbiske som mindre kompetente forældre end alle andre. Hvis hr. Jürgensen ikke skulle vide det, må jeg forklare, at den eneste forskel på lesbiske og andre er seksualiteten. Ikke yngelplejeinstinktet, omsorgen, ansvarsfølelsen eller evnen til at elske.
Hr. Jürgensen kræver barnets ret til en far og en mor. Vi han da fjerne børn fra enlige? Hvis forældrene bliver skilt, kan de så ikke opfostre deres børn længere? Se, dét ville være absurd.
At man kun kan være en god forælder, hvis man er heteroseksuel, ér absurd. Og det undrer mig, at Arbejderen optrykker et læserbrev, der er nedsættende overfor mennesker af en anden seksualitet.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. jun. 2006 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp