Jeg må blive til vi til os. For kollektive fælles solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder
af Niels Erik Danielsen, Høng
Vores fælles arv smuldrer, vores tanke, vores solidaritet, vores hårdt tilkæmpede resultater.
Vi er truet af individet.
Når individet ikke vil stå sammen med de mange, så vakler fundamentets søjler.
Jeg`et har frihed til at stå uden for og rejse hvorhen man vil og så langt pengene rækker.
Og eneren har frihed til faglig aktivt kæmpende for sig og sine kollegaers, kollektive fælles solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder.
Ups den var sværere. Vi tager den lige igen.
Jeg`et som aktiv i kampen for andre end sig selv, for kollektive fælles solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder.
For løn og sikre arbejdsvilkår, for ferie, for pensioner, for fællesskab, for frihed, forståeligt, for fanden.
Fællesskab for mange, som mange i mange andre lande misunder os. Som mange i mange andre lande ikke kan få, fordi jeg`et har magten.
Det er muligt at blæse og have mel i munden, men det ser ikke kønt ud. mMen det er ikke muligt at søbe og blæse, som Ludvig Holberg sagde.
Jeg`et kan ikke med sindsro søbe, af kollektive fælles solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder, som ej er reguleret gennem markedets udbud og efterspørgsel med tvang af lønnedgang og andre forringelser.
Jeg`et kan ikke med sindsro blæse på de faglige organisationer og vores kollektive fælles solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder. Der var den igen.
Vi skal ikke arbejde 48 timer om ugen, men 37, vi har ikke kun to ugers ferie men seks, vi har pension, vi har opsigelsesvarsler og får ikke altid ti kolde tæer i røven, vi har løn under sygdom, vi har ret til lønforhandlinger, vi har tillidsrepræsentanter, vi har tillæg!
Jeg`ets ansvar overfor de mange der gennem årtier har sikret løbende kollektive solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder. Der var den igen.
Altså jeg`ets naturlige frihed, men under ansvar.
Alles ansvar for alles kollektive fælles solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder. Ja vi var lige nødt til at have den igen.
Jeg må blive til vi til os.
For kollektive fælles solidariske overenskomstmæssige hårdt tilkæmpede rettigheder.
Omdelt på 3F Kommunale Landsklubs årsmøde i oktober.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278