01 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Job udflages til Kina

Job udflages til Kina

Lørdag, 13. august, 2005, 00:00:00

Kinas økonomi vedligeholdes af en konstant blodtransfusion af kapital fra vestlige firmaer

af Poul Andersen, Gentofte
Når vestlige - og danske - firmaer er så glade for at kunne få produceret billigt i Kina, så er bagsiden af medaljen den, at kineserne er så uendeligt fattige, at de er villige til at acceptere de værst tænkelige løn- og arbejdsforhold for overhovedet at kunne skaffe sig et udkomme.
Formand Mao efterlod sig ved sin død et fallitbo. Formand Mao`s tanker: Lad hundrede blomster blomstre, det store spring fremad, folkekommunerne og den store kulturrevolution var alle endt som fiaskoer. Kina zigzaggede fra katastrofe til katastrofe.
For at undgå den endelige konkurs styrtede hans efterfølger Deng Xiao Ping Kina i armene på den mest rå og mest hensynsløse kapitalisme i USA og EU. Intet socialt sikkerhedsnet. Ingen arbejdstagerrettigheder. Ingen arbejdsmiljøregler. I Berlingske Nyhedsmagasins særnummer (2005) 'Det Nye Kina' berettes om at unge kvinder på en dansk arbejdsplads i Kina samler mikrohøjtalere uden udsugning af sundhedsskadelige opløsningsmidler.

Social uro
Mange er blevet arbejdsløse som følge af den fri konkurrences hærgen. Der er stor social uro. Den borgerlige presse er meget forsigtig med at skrive noget, der kan opfattes som kritik af Kina. Det skulle jo nødigt gå ud over danske firmaers mulighed for at tjene penge i Kina. Men alligevel kunne man i Berlingske Tidende læse om at indbyggerne i en fjerntliggende by havde givet politiet bøllebank, så mange politifolk måtte på hospitalet. Jeg tænkte ved mig selv at sådan noget burde først af alle steder have stået i dagbladet Arbejderen.
Selvom det regerende parti, Kinas kommunistiske Parti, er blevet forvandlet til en tom skal uden ideologisk indhold kræver det forsat tilbedelse som en guddom. Anderledes tænkende bliver brutalt forfulgt. Som Demokratibevægelsen den 4. juni 1989 blev massakreret ved adgangsvejene til TianAnMen pladsen eller Falun Gong den 20. juli 1999 blev sat uden for samfundet.
Ved magtovertagelsen myrdede man løs blandt godsejerklassen og kapitalistklassen, men på forunderlig vis er disse to klasser nu opstået igen. Succesrige forretningsfolk er oven i købet blevet inviteret til at tilslutte sig partiet. Hvortil denne nytteløse blodrus?

Fattigdom
Fattigdommen i Kina kan ikke skjules af et fernistyndt lag af velstand blandt Kinas nyrige. Imens fortsætter man med at bygge skyskraberkomplekser med luksuslejligheder som ingen har råd til at bo i og motorveje som ingen har råd til at køre på. Kinas økonomi vedligeholdes af en konstant blodtransfusion af kapital fra vestlige firmaer.
Kære journalister på dagbladet Arbejderen. I gør et stort arbejde med at synliggøre vilkårene for de underprivilegerede i dette land. Med at forsvare menneskerettighederne, flygtningenes rettigheder og lige ret for alle etniciteter. Det er en rigtig flot bedrift af jer og alle medarbejderne på bladet, at Arbejderen kan komme på gaden hver dag. Men hvorfor skal dette kapitalistparadis - som Kina nu er blevet til - friholdes for kritik? Svar mig lige på det.
PS: Jeg har hentet nogen inspiration i bogen Knud Jespersen - En af arbejderklassens sønner.


Svar til Poul Andersen
Vi er bestemt ikke ukritiske overfor Kina og arbejder da også med at beskrive den kapitalistiske udvikling i landet (se for eksempel Arbejderen den 6. august side 5).
Der er ingen tvivl om, at kinesiske arbejderes lønforhold, deres rettigheder samt miljø- og sikkerhed på mange kinesiske virksomheder er meget dårlige. Det er derfor så mange danske og vestlige firmaer lader deres varer producere i Kina på egne eller kinesiske fabrikker.
Vi er enige i, at det ville være godt med flere kvalificerede analyser af det kinesiske samfund udvikling i Arbejderen. Her har vi en mangel, som vi af og til diskuterer på udlandsredaktionen, men som vi (endnu) ikke har valgt at afsætte ret mange af vores sparsomme resurser til.
Med venlig hilsen redaktionen

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


13. aug. 2005 - 00:00   30. aug. 2012 - 12:17

Idekamp