At kompetente forsamlinger i fagbevægelsen vedtager at boykotte Israel, men samtidig accepterer investeringer i israelske aktier, har slet ingen logik
fra RBF København
Til Orla Petersen, formand for HTS Pension, SiD - Poul Aagaard, SiD - Henrik Berlau, SiD - Anne M. Pedersen, SiD - Aage Jensen, RBF - Per Petersen, SiD - Lis Jacobsen, KAD - Karin Retvig, HK
Vi skriver dette åbne brev til jer, da I repræsenterer fagbevægelsen i HTS Pension.
I løbet af foråret har der været megen presseomtale af HTS Pensions investeringerne i israelske aktier, konkret i Teva Pharmaceuticals.
Det er for os uforståeligt, at HTS Pension fortsat kan foretage investeringer i israelske aktier, når både SiD og RBF har besluttet politisk at støtte boykot af Israel. Det hænger ikke sammen, hverken principielt eller konkret!
Grundlæggende virker det direkte usmageligt, at fagbevægelsen medvirker til, at vi som lønmodtagere skal 'sikre vores alderdom', i kraft af profitafkast der i den grad er nært forbundet med Israels besættelse af Palæstina. En besættelse som er åbenlyst i modstrid med en række FN resolutioner og internationale konversioner.
At man i kompetente forsamlinger i fagbevægelsen vedtager at boykotte Israel for så samtidig at acceptere investeringer i israelske aktier, har slet ingen logik. Det virker utroværdigt.
Hvis man undersøgte sagen konkret, ville man snart finde ud af, at den israelske hær handler hos Teva Pharmaceuticals. Ganske enkelt fordi militær og erhvervsliv er tæt forbundet i Israel. Den logiske cirkel er klar. Jo mere besættelse, undertrykkelse og blodsudgydelse i de besatte områder, jo større omsætning for Teva Pharmaceuticals. Større omsætning giver større afkast til aktionærerne, og det gælder også HST Pension. Jo større afkast til HTS Pension, jo federe får vi det som pensionister.
På den baggrund skal vi spørge jer, om I vil tage skridt til at HTS Pension ikke investerer i israelsk aktier.
Den konkrete anledning rejser det helt generelle spørgsmål: Hvorfor fremhæves det alene i formålsbestemmelserne for HTS Pension at det gælder om at sikre maximalt afkast? Hvorfor er der ikke en eneste stavelse om politik og moral i forbindelse med vores pensionsinvesteringer.
Det betyder, ud over de konkrete investeringer i israelske aktier, at HTS Pension også scorer kassen på krigen og besættelsen i Irak via investeringer. For bare at nævne et eksempel.
Hvis fagbevægelsen kun har maksimal profit for øje, og ikke selv udarbejder et politisk og moralsk kodeks for vores pensionskroner, hvordan kan vi så kritisere de multinationale selskabers investeringer i krig, besættelse eller børnearbejde? Eller for den sags skyld, når de tjener fede penge ved at undertrykke de faglige rettigheder?
Vi synes det er på tide, at fagbevægelsen sadler om og formulerer et klart og konsekvent politisk og moralsk kodeks, når det gælder investeringer som fagbevægelsen er med til at administrere som blandt andet vores pensionsinvesteringer.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278