af Morten Bro, Broager
Højrefløjen er – godt hjulpet af deres Blå Lejesvende og medløbere i størstedelen af den danske journaliststand (læs: salgsassistenter) – altid på jagt efter undskyldninger fra Venstrefløjen, selvom højrefløjens liste over støtte til forbrydelser og imperialisme er alenlang.
Hvornår undskylder højrefløjen alle deres løgne og magtmisbrug/ulovligheder på stribe?
Deres støtte til USA’s folkemord på Vietnams befolkning? Deres støtte til israelske forbrydelser og tyveri af land? Deres støtte til morderen Pinochet?
Deres støtte til, at en elsket og visionær iransk leder af USA og Vesten blev fjernet i 1953, fordi han ville have, at Iran også skulle tjene lidt på landets olieressourcer?
At man støttede amerikanernes hjælp til diverse diktatorer, hver gang folket ville have diktatorerne dømt for forbrydelser mod folket?
Fortsæt selv listen – listen over de liberale hykleres ugerninger er lang.
Meget lang.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278