Aarhus har lige taget imod endnu en friby-forfatter, som er forfulgt i sit hjemland, men samtidig har byens første friby-forfatter Tendai Tagarira endnu ikke fået svar på sin klagesag til politiet over diskrimination i det aarhusianske natteliv for halvandet år siden.
Der foregår en massiv udelukkelse af østeuropæere i nattelivet uanset beskæftigelse og uddannelse.
En så langsommelig sagsbehandling er ikke betryggende for retssikkerheden og en skamplet på Aarhus’ omdømme. Vores hædersgæster har fortjent bedre!
Men endnu mere udsat er østeuropæere i det aarhusianske natteliv. Debatten om østeuropæere i medierne smitter desværre også af på holdningen til østeuropæere i nattelivet, hvor der foregår en massiv udelukkelse af østeuropæere uanset beskæftigelse og uddannelse.
Østeuropæere skal have ordnede forhold på arbejdsmarkedet, men det ville klæde Aarhus, hvis vi også gav dem ordnede forhold i nattelivet. Her synes vi, kommunen kunne gøre en større indsats for at forbedre vilkårene for både studerende og arbejdskraft fra Østeuropa.
Vi kæmper videre for at Aarhus skal være en åben by for alle!
Vedtaget på mødet om diskrimination i det aarhusianske natteliv i anledning af FNs antiracismedag den 21. marts.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278