På Center 10 – Aarhus High School giver vores nuværende arbejdstidsaftale vores skoleleder ret til 100 procent at råde over vores arbejdstid. Faktisk kan han kræve vores tilstedeværelse på skolen 37 timer om ugen i 47 uger, hvis han skønner det relevant.
Og det er helt ok. For vi ønsker i samarbejde med vores ledelse at løse skolens opgave bedst muligt. Vi ønsker at undervise, uddanne og danne vores elever - fordi det er det, vi kan! Vi ønsker synlig og kompetent ledelse, så de lærere, der ikke arbejder optimalt, ledes til at gøre det.
Vi accepterer og forventer, at skolelederen leder og fordeler i forhold til skolens opgaver: Undervisning af elever, øvrige opgaver (IT-administrator, AKT-vejleder, TR/AMR, læse/matematik-vejleder, praktikkoordinator, teamkoordinator, prøver og censorater, skema og vikaradministration med mere) samt vores meget omtalte og udskældte forberedelsestid, som vi gerne her vil uddybe og præcisere:
Vi ønsker en fleksibel arbejdstid, der uden for megen bureaukratisk timetælling, tager hensyn til vores komplekse arbejdsopgaver.
Vores forberedelsestid er individuel og beregnes ud fra antal ugentlige undervisningslektioner. I vores forberedelsestid er inkluderet: Faglig forberedelse til den enkelte undervisningslektion, produktion og udvikling af undervisningsmateriale - vores skole bruger ikke bogsystemer.
Faglig opkvalificering og udvikling - både individuelt og som faggrupper.
Ugentlige teammøder i faggrupper, linjeteam og klasseteam.
Afholdelse af skole/hjem-samtaler - både de formelle og de akutte samtaler.
At svare på sms’er/mails/telefonopkald fra elever og/eller forældre fra klokken 24 til 7.
Løbende evaluering af den enkelte elev: feedback på kontaktelever (fagligt, socialt og personligt), daglig fraværsregistrering og info om særlige tiltag, opmærksomhedspunkter, bekymringer til kollegaer, forældre, ledelse og øvrige samarbejdspartnere.
Tre årlige standpunktskarakterer, OSO-evalueringer og -udtalelser, linjefagsudtalelser og uddannelsesparathedsvurderinger.
Samarbejde med eksterne parter om elevens trivsel (forældre, PPR, UU-vejledere, sociale myndigheder) - der laves underretninger, PPR-indstillinger, holdes netværksmøder og så videre, løbende organisatorisk og strukturel udvikling af virksomheden "Center-10") Skolen er ikke statisk, men under konstant tilpasning til det omgivende samfund.
Afholdelse af pædagogiske dage/eftermiddage/aftener, planlægning og afholdelse af diverse sociale arrangementer for vores elever (intro-fest, galla, teaterkoncert, filmaftener, og så videre), planlægning og afholdelse af cirka 10 anderledes uger, hvor den "normale" undervisning brydes ned.
Piver vi? Nej! Vi ønsker en fleksibel arbejdstid, der uden for megen bureaukratisk timetælling, tager hensyn til vores komplekse og for samfundet vigtige arbejdsopgaver.
Vi ønsker i Aarhus at fastholde borgmester Jacob Bundsgaard i den aftale, der allerede er indgået for den kommende overenskomstperiode! Vi ønsker at få overenskomstforhandlingerne i hus - så vi sammen kan koncentrere os om udvikling af folkeskolen.
På vegne af skolens lærere: Anette Poulsen, Martin Haaning og Lotte Sørensen
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278