17 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

EU skader FN’s fredsarbejde i Vestsahara

EU skader FN’s fredsarbejde i Vestsahara

Vestsahara er et land, der er delvist besat af Marokko, og hvor FN arbejder for at finde en fredsløsning. Så længe landets status ikke er afklaret vil køb af naturressourcer fra Vestsahara være det samme som hæleri med mindre, der er sikkerhed for, at betalingen for køb af naturressourcer i Vestsahara går til den lokale befolkning.

Derfor har EFTA - hvor blandt andet Norge og Island er med - holdt Vestsahara ude af aftaler med Marokko. Det samme har USA.

Folkebevægelsen mod EU’s landsmøde opfordrer Danmarks regering til at stå fast i at afvise EU’s fiskeriaftale, 

Men i EU er situationen en anden. Af hensyn til egne økonomiske interesser har EU støttet den marokkanske besættelse gennem fiskeriaftaler med Marokko, som har tilladt EU at fiske i Vestsaharas søterritorium.

I øjeblikket er EU på vej til at godkende en ny fiskeriaftale med Marokko. Folkebevægelsen mod EU’s landsmøde opfordrer derfor Danmarks regering til at stå fast i at afvise EU’s fiskeriaftale, da aftalen strider imod folkeretten og skader FN’s arbejde for fred i Vestsahara.

Hvis aftalen alligevel - og imod det danske Folketings stemme - bliver forlænget kræver Folkebevægelsen mod EU, at Danmarks regering slår fast, at den ulovlige EU-aftale ikke gælder for Danmark.

Vedtaget på Folkebevægelsen mod EU’s landsmøde i Aalborg 26.-27. oktober

  

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


31. okt. 2013 - 09:42   31. okt. 2013 - 09:45

Udtalelse

fra Folkebevægelsen mod EU