10 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Flere må tage ansvar

Flere må tage ansvar

Danske lønmodtagere skal ikke acceptere, at udenlandske arbejdere strømmer hertil for at underbyde deres danske kolleger.

Danske arbejdere har krav på at fastholde deres løn- og arbejdsforhold. Og de skal ikke acceptere, at udenlandske kolleger underbyder dem på løn- og arbejdsforhold. Her er det polske bygningsarbejdere i Brønderslev.
FOTO: PN
1 af 1

Vi må se i øjnene, at der også i fremtiden vil komme mange udenlandske arbejdere til Danmark. Dels giver EU's regler muligheder for det og dels er Danmark et attraktivt land at arbejde og opholde sig i.

Men danske lønmodtagere og andre borgere skal ikke bare acceptere, at det strømmer til med folk, der ønsker at  arbejde her. De pågældende skal have lyst til det, fordi de gerne vil leve i et godt land med gode arbejdsvilkår og rimelige lønninger.

3F-seniorer hilser lønmodtagere fra andre lande velkomne. Vi vil gerne  have dem i landet som aktive borgere, gode skatteydere og positive medlemmer af vore faglige organisationer. 

Arbejdere fra andre lande må skrive under på, at de vil yde en arbejdsindsats i Danmark under lovlige og ordnede forhold. 

Er det sådan i dag? Desværre ikke for alle. Den danske model er under pres,  fordi mange af de, der skaffer arbejdere til job i Danmark, ikke er med i kampen for at bevare den danske arbejdsmarkedsmodel.  

Vi har tit  hørt, at de danske arbejdsgivere med kraft og høj røst har kritiseret de, der henter arbejdere her til landet og underbetaler dem, lader dem arbejde i masser af timer uden betaling, lader dem bo i usle barakker – og endda tager husleje af dem? Det er ikke kun en opgave for fagbevægelsen at sikre disse arbejdere ordnede forhold.

Det må være en fælles opgave for arbejdsgivere, kommuner, regioner,  staten og fagbevægelsen. Arbejdere fra andre lande må skrive under på, at de vil yde en arbejdsindsats i Danmark under lovlige og ordnede forhold. 

Når vi også i fremtiden tiltrækker lønmodtagere fra andre lande, må vi sikre, at deres arbejdsmæssige, sociale og økonomiske forhold er velordnede. At de med overenskomster er en del af den danske model. Det vil betyde, at de hurtigere og nemmere kan falde til. Derved vil deres ophold – kort eller langt - have en langt større chance for at blive en succes for alle parter. 

Vedtaget på generalforsamlingen i 3F Transport, Logistik og Byg's Efterløn- og Pensionistforening 20 marts.
 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


18. apr. 2013 - 09:45   18. apr. 2013 - 09:45

Udtalelse

fra 3F Transport, Logistik og Byg's Efterløn- og Pensionistforening, Aarhus