USA og dets allierede - herunder Danmark - har ført angrebskrige mod Afghanistan, Irak, Libyen og Syrien. Danmark har - som USA’s villige skødehund - deltaget overalt. Under påskud af krig mod terror, at ville fjerne diktatorer, indføre demokrati og menneskerettigheder.
Europa gør alt for at stramme flygtningelovene, så ingen skal føle sig velkommen noget sted.
Disse imperialistiske krige har det virkelige mål at få kontrol over naturressourcer, ikke mindst olie, samt geostrategiske interesser, som skal inddæmme Kina og Rusland.
Helt bizart har et folketingsflertal nu erklæret sig parate til at udsende mere end 400 specialenheder, kampfly og andet militært isenkram til Syrien for at deltage i NATO’s og USA’s angrebskrig under amerikansk overkommando.
Folkeretten sat ud af kraft
I disse bestræbelser bryder de alt, hvad der hedder menneskerettigheder og torturkonventioner ikke mindst med bombningerne af civile mål, og folkeretten er i realiteten sat ud af kraft.
Virkeligheden er, at samtlige lande ligger i ruiner. Kaos og borgerkrige hersker. Konsekvensen er flygtningestrømme. Millioner flygter fra bomber og sult, og er på vej til Europa. Tusindvis er druknet på vej over Middelhavet.
EU har besluttet at give Tyrkiet 22,5 milliarder kroner, for at forhindre, at flygtningene kommer til Europa, ved at Tyrkiet opretter lejre i “nærområderne”. Første afdrag er betalt! Derfor er der tavshed omkring kurdernes situation i Tyrkiet, hvor mange kurdiske byer er i undtagelsestilstand, og al infrastruktur er ødelagt. I Syrien, hvor kurderne kæmper på landjorden mod ISIS, bomber Tyrkiet.
Vi har råd til at hjælpe
I stedet for at hjælpe flygtningene, bygger man mure og pigtrådshegn. Realiseringen af "Fort Europa" er godt på vej. Samtidigt gør Europa alt for at stramme flygtningelovene, så ingen skal føle sig velkommen noget sted.
For at stoppe dette vanvid, skulle man give mennesker på flugt al den støtte og hjælp, der er nødvendig. Vi har så rigeligt råd til at hjælpe dem. De er flygtet fra deres hjem, familie og venner, fra sønderbombede byer eller fra overfyldte flygtningelejre. De mangler de mest basale nødvendigheder, såsom mad, lægehjælp og bolig. Nogle er flygtet i forventning om hurtigt at blive genforenet med deres familie.
I stedet forberedes nye krige. NATO opruster i Østeuropa, hvor de vil gøre alt for at provokere Rusland. USA bomber igen i Libyen. NATO’s budgetter skal øges betragteligt, blandt andet med penge fra den danske u-landsbistand. Danmark har købt kampvogne for milliarder, og vil købe kampfly for 30 milliarder. Dette vanvid må stoppes.
Danmark må ud af NATO. Vi forlanger militær nedrustning - social oprustning.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278