Kriminalitet og terrorisme kan og skal bekæmpes, men vi skal ikke give EU magt over strafferammer, overvågning, politimæssige forhold og terrorbekæmpelse.
Vi har størst indflydelse på retspolitikken, hvis vi bevarer retsundtagelsen.
Danmarks statsminister og toppen af SF, S, R, V og K vil, at Danmark helt eller delvist skal indlemmes i EU’s overnationale retspolitik og at retsundtagelsen – det såkaldte retsforbehold – skal ændres til en såkaldt tilvalgsordning.
Men hvis vi ændrer retsundtagelsen til en tilvalgsordning eller afskaffer den, så bliver det EU-kommissionen, der får monopol på at stille lovforslag inden for hele eller dele af retspolitikken. Det vil blive næsten umuligt at ændre på retspolitikken, når den først er vedtaget i EU. Det vil være en svækkelse af demokratiet.
Vi har derfor størst indflydelse på retspolitikken, hvis vi bevarer retsundtagelsen.
Kun med retsundtagelsen kan vi stille folketingspolitikerne til ansvar for den retspolitik, der føres i Danmark, og det er Folketinget, der kan ændre lovene.
Retsundtagelsen gør det også muligt for Danmark at samarbejde internationalt i kampen mod grænseoverskridende kriminalitet. Vi vil derfor fortsat være med i Interpol, og vi kan etablere et samarbejde med EU’s politimyndighed Europol, netop som Norge, Island, Schweiz og mange andre lande har gjort det.
Ja til samarbejde – Nej til at give EU magt over retspolitikken!
Vedtaget på generalforsamlingen den 16. februar.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278