Tovshøjskolen i Aarhus Vest er en helhedsskole, som gør et kæmpe arbejde for de børn fra lokalområdet, som går på skolen. Men alligevel skal de hænges ud som en skole uden "etniske danskere", hvor børns etniske baggrund gøres til et problem. Og eksperter og politikere råber op om lukning af skolen, i et område som i forvejen mangler skoler efter lukning af Nordgårdsskolen.
Sørgeligt at man ikke kan anerkende, at det er danske børn, som er født i Danmark, der går på Tovshøjskolen. De særlige udfordringer, som skolen har, finder man også i andre lavindkomstområder i Danmark med udpræget arbejderklasse.
Debatten om Toushøjskolen er et nyt eksempel på, hvorledes etnicitet alene gøres til et problem.
Når Aarhus accepterer, at byen deles op i rige og fattige kvarterer på grund af en fejlslagen boligpolitik, og kommunes politikere styrker samme tendens på byens skoler gennem frit skolevalg, så burde politikerne i det mindste erkende, at en omfordeling af ressourcerne til de mest udsatte skoler er en nødvendighed for at sikre lige muligheder for børnene på de forskellige skoler for et succesfuldt skoleforløb til gavn for både børnene og samfundet.
Og her hjælper det ikke at rive skoler eller boligblokke ned for at normalisere befolkningssammensætningen, for det er ikke trusler om nedrivninger og fysiske forandringer samt manglende skoler og busning af skolebørnene, der sikrer en positiv udvikling af et bydelssamfund, men nærvær, tryghed og samarbejde.
At være tosproget eller flersproget er en ressource, som skal understøttes med god undervisning, der udnytter, at man kan have et andet modersmål end dansk.
Her burde Aarhus Kommune satse meget mere på inddragelse af modersmålsundervisning i indlæringen. Debatten om Toushøjskolen er et nyt eksempel på, hvorledes etnicitet alene gøres til et problem.
Vi siger derfor:
Bekæmp tendenser, som sætter skel mellem mennesker alene på baggrund af deres etniske rødder.
Støt Tovshøjskolens elever, forældre og lærere.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278