Den 23. juni skal den britiske befolkning stemme om en ny relation til EU eller en udtræden.
I Storbritannien er EU-modstanden voksende som i mange andre EU-lande. Modstanden findes i hele det politiske spektrum. Blandt socialister, labourfolk, grønne, liberale, konservative, andre borgerlige og i de regionale partier.
Modstanden findes i hele det politiske spektrum. Blandt socialister, labourfolk, grønne, liberale, konservative og i de regionale partier.
Græsrodsorganisationer, der kæmper for en udtræden af EU, vokser frem overalt. Londons borgmester, flere ministre og parlamentsmedlemmer fra både Labour og de konservative slutter sig til koret, der går ind for udtræden, også kaldet "Brexit".
EU i dag er noget ganske andet end det EF, Danmark blev medlem af i 1973. EU har fået alt for meget magt. Folkebevægelsen mod EU på Christianshavn og i Indre By kræver, at vi også får en folkeafstemning om EU-medlemskabet. Efter "Brexit" kommer "Dexit".
Ja til internationalt samarbejde. Nej til EU-staten.
vedtaget på generalforsamlingen i Folkebevægelsen mod EU på Christianshavn / Indre by.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278