11 May 2026  

KBH: Let skyet, 10 °C

"I dag er vi alle luftens helte!"

Demo foran Arbejdsretten

"I dag er vi alle luftens helte!"

Vi ønsker ikke konflikten med Ryanair, vi vil have en overenskomst. Men kommer konflikten, så er vi klar, sagde LO's næstformand Lizette Risgaard, som i dag talte til mere end 1000 demonstranter foran Arbejdsretten.

FOTO: Andrea Sigaard
1 af 1

"Vi ønsker ikke konflikten med Ryanair, vi vil have en overenskomst. Men kommer konflikten, så er vi klar, så er vi alle luftens helte."

Således lød det fra LO's næstformand Lizette Risgaard, som for kort tid siden talte til de mere end 1000 mennesker, som var mødt op foran Arbejdsretten for at klappe forhandlerne fra Flyvebranchens Personale Union (FPU) ind til dagens retsmøde.

En sejr i Danmark kan blive begyndelsen til en proces på europæisk plan, hvor Ryanair må opgive sin fagforeningsfjendske politik.
Joe O’Flynn, Irland

I Arbejdsretten var der lagt op til det afgørende møde mellem Ryanair på den ene side og den danske fagbevægelse repræsenteret ved LO/Flyvebranchens Personale Union (FPU) på den anden, som kræver en overenskomst med det irske lavprisselskab.

Udenfor Arbejdsretten er ikke kun københavnere mødt op, men faglige aktivister fra hele landet, hvor fagbevægelsen har sendt mellem 15 og 20 busser til den "irske fest" i København.

Fra Irland deltog en repræsentant fra kabinebesætningens fagforening i Irland, Joe O’Flynn, som slog fast, at en sejr i Danmark kan blive begyndelsen til en proces på europæisk plan, hvor Ryanair må opgive sin fagforeningsfjendske politik.

- Vi har erfaringer med andre selskaber, som ikke er fagforeningsvenlige, men Ryanair er helt specielle - de er fjentdlige og har gjort det til deres opgave systematisk at sagsøge alle, som forsøger at gå imod dem, lød det fra Joe O'Flynn.

Samme melding kom fra to tidligere piloter hos Ryanair, som skulle afhøres i retssagen.

- Ryanair vil bare ikke forhandle med fagforeninger overhovedet. Dén holdning går helt til roden i Ryanair og er en del af kernen i selskabet, fortalte Nilas Andersen, der arbejdede for Ryanair fra 2011 til 2013 og i dag er pilot i et dansk selskab.

- Man må godt være medlem af en fagforening, men man må ikke bruge fagforeningen til det, man normalt bruger en fagforening til - eksempelvis diskutere lønvilkår og ansættelsesvilkår. Hvis jeg snakkede med en fagforening om ting i min kontrakt, så ville jeg blive fritstillet og formentlig retsforfulgt. Det er forfærdeligt og imod alle danske principper, sagde Nilas Andersen til DR Nyheder.

Demoen fortsætter nu til Islands Brygge, hvor der er irsk folkefest frem til klokken 21.

Det forventes at Arbejdsrettens dom først falder senere på ugen eller måske i næste uge.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. jun. 2015 - 15:20   15. jun. 2015 - 17:11

Ryanair

bi@arbejderen.dk
Ryanair
  • Det irskbaserede lavprisflyselskab Ryanair Ltd. blev etableret i 1985 og var Europas første af sin slags. I dag er det Europas største flyselskab målt på kunder.
  • Ryanair kritiseres af nuværende og tidligere ansatte for elendige løn- og arbejdsforhold, som også fører til løn- og arbejdspres hos konkurrerende flyselskaber. Kunder og konkurrenter kritiserer også dets prispolitik med talrige gebyrer, der først fremkommer sent i bestillingen af billetter.
  • Selskabet flyver ofte til mindre lufthavne for at minimere handlingomkostningerne på jorden. For eksempel lander dets fly til Stockholm i en lufthavn 100 kilometer syd for Stockholm. Københavns Lufthavn har i overensstemmelse med denne strategi ikke hidtil været befløjet af Ryanair, men det ændrede sig fra marts 2015, hvor Ryanair åbnede en base i lufthavnen.
  • Ifølge forbundet 3F har ansatte i Norge arbejdet for en månedsløn på 10.000 kroner, ingen løn under sygdom og ingen fast arbejdstid. Dertil kommer, at de ansatte selv skal betale 200 kroner månedligt for leje af uniform de første 12 måneder, og hvis de vil sige op, koster det et gebyr på 1500 kroner.

>> Se temasite om Ryanair-konflikten her