Når de offentligt ansatte i forhandlingsfællesskabet KTO i morgen udveksler krav til de nye overenskomster med arbejdsgiverne i KL, sker det for første gang ikke med et samlet, fælles krav, men med forskellige krav fra hvert forbund.
De lavtlønnede LO-forbund i KTO-samarbejdet, der blandt andet tæller FOA's sosu-arbejdere og 3F'erne inden for renhold, vej og park, kræver, at lønnen skal stige i kroner og øre. Men de forbund, der repræsenterer de bedre lønnede grupper som pædagoger, sagsbehandlere og kontoransatte ønsker en procentvis stigning.
Det er jo tre gange så sjovt at få 1 procent i lønstigning af en årsløn på 600.000 kroner, som det er at få 1 procent af en årsløn på 200.000 kroner.
Det betyder, at lønstigningerne for første gang skal forhandles mellem kommunerne og de enkelte forbund i stedet for gennem samlede krav fra KTO.
- Vi står midt i en dyb økonomisk krise, og vi har allerede én gang indgået overenskomster for de ansatte i kommunerne med et meget beskedent indhold og med beskedne lønstigninger. Udsigterne for de kommende forhandlinger ser lige så dystre ud. Men netop under en krise er der brug for solidaritet, og det er den solidaritet, vi ønsker at kunne se i KTO's lønkrav. Det lykkedes desværre ikke, og det ærgrer jeg mig rigtigt meget over, siger FOA-formand Dennis Kristensen.
KTO har 45 medlemsorganisationer med i alt 514.656 medlemmer. LO-forbundene, med FOA i spidsen, udgør med 330.104 medlemmer langt den største gruppe.
Kravet om kroner og øre-stigning skyldes at LO-forbundene mener, at de lavtlønnede skal have mere end andre grupper.
- Alle skal naturligvis have lønstigninger, men når vi kun ville kunne blive enige om at kræve, at lønnen skal stige med samme procent for både de højtlønnede og de lavtlønnede, så får de lavtlønnede absolut mindst i kroner og øre. Det er jo tre gange så sjovt at få 1 procent i lønstigning af en årsløn på 600.000 kroner, som det er at få 1 procent af en årsløn på 200.000 kroner. Det var lige præcist dét, vi gerne ville have skabt en solidarisk løsning på. Nu lykkes det ikke, og det gør overenskomstforhandlingerne ekstra spegede, siger Dennis Kristensen.
KL og KTO's regnedrenge udvekslede teknisk kravene i morgen, men den formelle udveksling mellem forhandlingslederne sker først på et pressemøde i dag.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278