21 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

16.400 arbejder, selvom det ikke kan betale sig

16.400 arbejder, selvom det ikke kan betale sig

Beregninger fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd afviser påstande om, at danskere ikke vil tage lavtlønsjob, fordi de får mere på dagpenge.

FOTO: PN
1 af 1

Det er en myte, at lavtlønnede ikke gider arbejde, fordi det bedre kan betale sig at hæve kontanthjælp eller dagpenge. Stort set alle de danskere, der kunne få mere ud af at blive liggende hjemme på sofaen, har et job.

16.400 af de 17.700 danskere, der ikke har en økonomisk gevinst ved at arbejde, har et arbejde alligevel, viser beregninger fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Ofte er det udgifterne til transport, der gør arbejdet til en underskudsforretning.

Drop de der indirekte påstande om, at folk ikke gider arbejde. 
Lars Andersen, AE-rådet

Det har de sidste uger skabt meget debat, at Finansministeriet har offentliggjort tal, som viser, at 17.700 får mindre ud af at gå på arbejde frem for at hæve dagpenge eller kontanthjælp. De borgerlige har været ude med krav om lavere kontanthjælp.

- De her mennesker arbejder altså hver eneste dag, selv om de ikke får noget ud af det, og de er oven i købet parate til at køre langt for at passe jobbet. Så drop de der indirekte påstande om, at folk ikke gider arbejde. Det holder ikke. Og derfor giver det heller ikke nogen mening at skære i kontanthjælpen, dagpengene eller andre steder i det sociale sikkerhedsnet, for problemet er minimalt. Det viser tallene, og man risikerer at ramme en hel masse andre mennesker, der har hårdt brug for hjælpen, siger Lars Andersen, direktør i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd til Politiken.

Hvis politikerne vil gøre det mere attraktivt for de lavest lønnede at arbejde, giver det meget mere mening at indføre et transportfradrag, der er målrettet de lavtlønnede, mener Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


10. jan. 2014 - 09:21   11. jan. 2014 - 15:53

Lavtlønsjob

ur@arbejderen.dk