Kun 18 procent af 3F's medlemmer, synes det er en god idé, at private firmaer overtager kommunale velfærdsopgaver. Hele 60 procent afviser udlicitering af velfærden.
Det viser en undersøgelse blandt 1277 3F'ere i Fagbladet 3F's webpanel.
En del 3F'ere har prøvet på egen krop, hvad det vil sige at blive udliciteret.
Ellen Lykkegaard, 3F
Halvdelen af de afspurgte mener, at udlicitering betyder ringere løn- og arbejdsvilkår samt ustabil service. Halvdelen mener også, at det egentlige formål med udlicitering er besparelser.
Selvom Produktivitskommissionen anbefaler regeringen at udbyde flere offentlige opgaver, er kun 10 procent af 3F'erne enige i, at det er en bedre måde at bruge skattekronerne på.
Fagbladet 3F skrev for kort tid siden om, hvordan Dansk Industri opfordrer kommunerne til mere udlicitering. Mange danske virksomheder kommer med lignende opfordringer, men det har ikke ændret på 3F'ernes holdning.
- Organisationer falder i øjeblikket over hinanden for at komme med budskaber om udliciteringens lyksaligheder. Det skal jo sætte sig sine spor hos 3F'erne. En del af dem har prøvet på egen krop, hvad det vil sige at blive udliciteret. De ved godt, at det ofte handler om ringere vilkår for de ansatte. Og at muligheden for at levere et godt stykke arbejde kommer under pres, siger formanden for 3F's Offentlige Gruppe, Ellen K. Lykkegård til 3F Fagbladet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278